Početna strana > Hronika > SAD: Tramp pobednik republikanaca na stranačkim izborima za predsedničkog kandidata u Ajovi; Haotičan start za demokrate, kasni se sa objavom glasova
Hronika

SAD: Tramp pobednik republikanaca na stranačkim izborima za predsedničkog kandidata u Ajovi; Haotičan start za demokrate, kasni se sa objavom glasova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 04. februar 2020.

 Vašington -- Donald Tramp je pobednik republikanske stranke na stranačkim izborima u Ajovi 2020. Tramp se nije suočio sa bitnijom opozicijom, glasanje je bilo simbolično.

"Velika pobeda za nas u Ajovi, hvala vam", napisao je Tramp na Tviteru.

Trampova kampanja iskoristila je jučerašnje takmičenje kako bi testirala svoju organizacijsku snagu, angažujući državne sekretare iz kabineta, najviše republikanske zvaničnike i članove Trampove porodice, javlja AP.

Neobično je da republikanska partija uopšte održava izbore u Ajovi kada je aktuelni predsednik iz njihove stranke. Republikanski kokusi u Ajovi nisu održani 1992. i 2004. godine.

Kokus (caucus) je skup uz pomoć kojeg demokrate ili republikanci određuju kandidate za predsedničku nominaciju.

Skup može potrajati nekoliko sati - pre nego što prisutni odaberu svog kandidata. Ovakvi skupovi se održavaju samo na nekoliko lokacija, od kojih je jedna Ajova.

Republikanska stranka u Ajovi saopštila je da je Tramp razbio "sve dosadašnje zapisnike o izlaznosti".

On je lako pobedio svoje manje poznate rivale, bivšeg republikanskog zastupnika u Ajovi DŽoa Velša i bivšeg guvernera Masačusetsa Bila Velda, koji su obojica imali oko jedan posto ukupnog broja glasova.

Republikanci slave haos na demokratskim izborima u Ajovi

Republikanci u SAD žestoko kritikuju demokrate zbog kašnjenja rezultata na prvim izborima u Ajovi za stranackog predsedničkog kandidata, ocenjujući da demokrate "ne mogu da izvedu ni kokus, a žele da vode vladu".

"Demokrate jedu čorbu koju su sami zakuvali, u najaljkavijem haosu u istoriji", rekao je menadžer kampanje aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa, Bred Parskal povodom sinoćnih izbora za demokratskog predsedničkog kandidata u Ajovi.

Parskal je odlaganje rezultata izbora nazvao "krahom".

"Ne mogu da izvedu ni kokus, a žele da vode vladu", napisao je Parskal na svom Tviter nalogu, dodavši "Ne, hvala."

Kokus (caucus) podrazumeva skup, koji može da potraje nekoliko sati, pre nego što prisutni odaberu svog kandidata.

Ovakvi skupovi se održavaju samo na nekoliko lokacija, od kojih je jedna Ajova.

Kejli Mekenani, državna sekretarka za štampu Trampove kampanje, nazvala je odlaganje "osebujnim" i upitala da li demokrate "prepravljaju" svoje kokuse u Ajovi.

"To što demokrate koje nisu u stanju da izveštavaju ni o rezultatima sopstvenih izbora je najsavršenija metafora za pocetak 2020. godine", tvitnuo je Endru Klark, direktor za brzo reagovanje kampanje.

Tramp se i sam oglasio na svojoj omiljenoj platformi za društvene medije, ali samo da proslavi svoju pobedu: „Velika pobeda nas u Ajovi večeras. Hvala vam!", napisao je on na svom Tviter nalogu.

Republikanska stranka u Ajovi saopštila je da je Tramp razbio "sve dosadašnje zapisnike o izlaznosti".

On je lako pobedio svoje manje poznate rivale, bivšeg republikanskog zastupnika u Ajovi DŽoa Velša i bivšeg guvernera Masačusetsa Bila Velda, koji su obojica imali oko jedan posto ukupnog broja glasova.

Prema anketaka demokrata, Berni Sanders, DŽo Bajden, Pit Batidžidž i Elizabet Voren glavni su kandidati te stranke.

Međutim, rezultati kasne, a demokrate u Ajovi su objavile da ih ponovo proveravaju zbog "nedoslednosti" prilikom dobijanja podataka s biračkih mesta, što je pokrenulo frustraciju među timovima demokratskih kandidata i kritike republikanaca, piše Politiko.

Haotičan start za demokrate, kasni se sa objavom glasova

Vašington -- Prve izbore demokrata za stranačkog predsedničkog kandidata obeležio je haotičan start.

Rezultati satima kasne pošto partijski zvaničnici proveravaju "nedoslednosti" provobitnog prebrojavanja.

Demokratska stranka započela je u ponedeljak višemesečne unutarstranačke izbore na kojima će biti izabran njen predsednički kandidat koji će se suprotstaviti predsedniku SAD Donaldu Trampu.

Birači su stigli na više od 1.600 lokacija širem Ajove, prve američke savezne države koja bira demokratskog protivkandidata Trampu na predsedničkim izborima u novembru.

Međutim, rezultati kasne, a demokrate u Ajovi su objavile da ih ponovo proveravaju zbog "nedoslednosti" prilikom dobijanja podataka s biračkih mesta, što je pokrenulo frustraciju među timovima demokratskih kandidata i kritike republikanaca.

Za sada nije jasno kada će rezultati biti objavljeni, napominje Rojters.

U trci je ostalo ukupno 11 pretendenta za predsedničku nominaciju - Majkl Benet, DŽo Bajden, Majkl Blumberg, Pit Butidžidž, Tulsi Gabard, Ejmi Klobučer, Deval Patrik, Berni Sanders, Tom Stejer, Elizabet Voren i Endrju Jang.

Prema anketi "Njujork tajmsa", senator iz Vermonta Sanders ima prednost, a podržava ga 25 odsto demokratskih glasača.

Sledi Butidžidž iz Indijane (18 odsto), bivši potpredsednik Bajden (17 odsto), a zatim Vorenova (15 odsto).

Za razliku od Bajdena, čija se popularnost ne menja, Butidžidž je u poslednje vreme u porastu. Prema nekim anketama, Butidžidž ima najveće šanse da pobedi Trampa, a sledi ga Bajden.

Ajova i Nju Hempšir imaju relativno mali broj glasača, ali uprkos tome imaju bitnu ulogu u samom izbornom procesu iz prostog razloga jer su - prve.

Rezultati koji se ostvare u Ajovi i Nju Hempširu daju prvu i realnu sliku i procenu o popularnosti kandidata i njegovoj mogućnosti da privuče glasove.

Prethodnih godina je nekoliko kandidata odustajalo od borbe već sredinom februara, i to baš zbog očajnih rezultata u Ajovi i Nju Hempširu.

Ako pobedi na sledećim predizborima u Nju Hempširu, gde će se glasati posle Ajove, Sanders bi bio bliži nominaciji, procenjuje "Njujork tajms", koji podseća da milijarder Blumberg, koji je na kampanju potrošio više od 260 miliona dolara, čeka takozvane predizbore u "super utorak" početkom marta da se upiše u demokratsku trku za glasače.

Reč je o prvom utorku u martu, kada trinaest saveznih država organizuje izbor stranačkih kandidata i borba ozbiljno počinje.

Čitav proces biranja tzv. delegata završava se u julu kada se na stranačkim konvencijama bira zvanični kandidat stranaka za predsedničke izbore koji će biti održani u novembru.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner