четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД већ годину дана суспендовали улагања у Србију због случаја „Униворлд“
Хроника

САД већ годину дана суспендовали улагања у Србију због случаја „Униворлд“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. октобар 2010.

Хилари: Долари неће скоро у Србију!

Влада Сједињених Америчких Држава већ више од годину дана држи суспензију на инвестиције у Србију, али носиоци економске политике, иако наглас вапе за инвеститорима, не маре много због тога.

Игнорантски однос српских министара према америчким доларима није се променио ни после најновије прозивке државне секретарке Хилари Клинтон током недавне посете Београду.

- На састанку су били и потпредседници владе Божидар Ђелић, Млађан Динкић и Ивица Дачић, а Хилари Клинтон је говорила о предмету „Униворлда“ (Uniworld) и одбијању Владе Србије да тој компанији исплати накнаду по одлуци међународне арбитраже. Стејт департмент је претходно тај случај званично ставио на дневни ред њених разговора у Београду, што је означено као главна сметња у економским односима између САД и Србије - открива наш извор из врха Владе Србије.

Држава Србија и даље је у спору са „Униворлдом“, компанијом Американца српског порекла Србе Илића, који је још 2003. купио туристичку агенцију „Путник“, али је Агенција за приватизацију убрзо раскинула тај уговор због непоштовања инвестиционих обавеза. Цео случај је стигао до међународне арбитраже, на којој је Агенција, односно Србија изгубила.

Потом се под изговором да „штити буџет Републике Србије“, Агенција за приватизацију оглушила о одлуку међународне арбитраже, према којој је дужна још око осам милиона долара!

Влада Србије оставила је без икаквог одговора чак три дописа Корпорације за приватне стране инвестиције (OPIC), агенције владе САД, чији је главни задатак подршка америчким инвестицијама у земље у којима је тржишна привреда у развоју.

„Ало!“ је имао увид у треће писмо, које је 24. септембра OPIC послао министрима економије и финансија Млађану Динкићу и Диани Драгутиновић и директору Агенције за приватизацију Владиславу Цветковићу, и у њему се упозорава да је за OPIC неприхватљив ризик подржавања пројеката који имају било какве везе са Владом Србије и Агенцијом за приватизацију!

„Агенције европских влада еквивалентне OPIC-у, као и Светска банка и приватне компаније за осигурање од политичког ризика детаљно су упознате са ‚Униворлд‘ случајем и одбијањем Ваше владе да реши то потраживање, а упознате су и са OPIC-овим рестрикцијама у односу на подршку инвестицијама у Србију. Ми верујемо да њихове анализе ризика узимају у обзир OPIC-ово искуство у Србији кад разматрају да ли и под којим условима да подрже нова инвестирања у Србију“, стоји у писму које је потписала председница OPIC-а Елизабет Литлфилд.

Ова агенција осигурала је „Униворлду“ банкарску гаранцију од ризика, па је у овом спору „заробљено и њених два милиона долара.

Из Министарства економије негирају да је Хилари Клинтон уопште помињала „Униворлд“ на састанцима у Београду.

- Тај спор је још у току и није га помињао нико ни од нижих званичника америчке администрације или инвеститора. Тај господин Илић манипулише америчким институцијама и на крају ће се видети да ли је у праву. Нема говора да је то препрека да америчке инвестиције или неке друге дођу у Србију. Уосталом, најбоља година што се тиче америчких инвестиција била је 2008, када је спор увелико трајао - кажу у Динкићевом министарству.

Агенција: Штитимо буџет

Агенција за приватизацију није много забринута због ове америчке рестрикције, а за „Униворлд“ кажу да је то само један од 595 раскинутих уговора којим се штити републички буџет.

- Откад је уговор са „Униворлдом“ раскинут, имали смо низ респектабилних инвестиција. Нема разлога да се верује да одлука OPIC-а утиче на инвестициони кредибилитет Србије. У овом случају имамо још правних средстава на располагању и док све не искористимо, нећемо пристати на то. Спор је још у току и не можемо га коментарисати. Америка нам никада није ни била примарни купац. Инвестиције углавном долазе из Европе и Русије - кажу у Агенцији.

Ароганција српских власти

Стручњак за страна улагања Махмуд Бушатлија упозорава да писма OPIC-а доносе огромну штету Србији и откривају надалеко познату ароганцију српских власти.

- Србија много губи, пре свега у перцепцији услова за страна улагања. Ако ви као Американац чујете да некој вашој агенцији проблем прави нека тамо земља коју не можете да пронађете ни на мапи, онда ћете наравно са својим парама отићи у Бугарску, где вас уважавају. OPIC има једностране информације, јер наши никада нису нашли за сходно да јасно одговоре на упућена писма, што је ствар и основне пристојности. Није довољно да Тадић и Динкић причају по свету како је Србија дивна за улагања. Треба то показати и на делу - поручује наш саговорник.

Топ пет америчких инвестиција у Србији

Филип Морис 611 милиона евра

Ју-Ес стил 150 милиона евра

Мери Линч 150 милиона евра

Кока-Кола 142 милиона евра

Бол корпорејшн 85 милиона евра

Укупно од 2000. до данас више од милијарду евра

*извор Министарство економије

(Alo.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер