субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД, Велика Британија, Италија, Француска и Немачка: Одлуке Уставног суда су коначне и обавезујуће, Додиково блокирање институција и довођење у питање територијални интегритет штетно за развој и приближавање БиХ ЕУ
Хроника

САД, Велика Британија, Италија, Француска и Немачка: Одлуке Уставног суда су коначне и обавезујуће, Додиково блокирање институција и довођење у питање територијални интегритет штетно за развој и приближавање БиХ ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. фебруар 2020.

 Немачко Министарство спољних послова пренело је заједничку изјаву земаља Квинте о ситуацији у Босни и Херцеговини.

Земље Квинте - САД, Велика Британија, Италија, Француска и Немачка, у изјави наводе да је централни стабилизирајући фактор у тој земљи придржавање одредаба Дејтонског споразума у свим његовим аспектима.

У саопштењу достављеном Дојче велеу истиче се да "сецесионистичка реторика", исто као и блокаде или ултиматуми, земљу бацају уназад.

"Босни и Херцеговини су потребне функционалне институције како би могла да напређује на свом реформском путу у правцу Европске уније, те како би ухватила привредни прикључак. При том је поштовање начела правне државе кључни елемент, а у свему том Уставни суд представља централну институцију", наводи се у саопштењу.

Даље се наводи да, с обзиром на изазове пред којима се БиХ налази, међународне уставне судије, које је у складу с босанским уставом именовао председник Европског суда за људска права, и "надаље имају важну функцију".

Како се наводи, одлуке Уставног суда су коначне и обавезујуће, што пише и у Уставу, због чега земље Квинте сматрају да је одлука Милорада Додика да блокира трговину унутар земље и рад босанских институција, као и да доведе у питање територијални интегритет Босне и Херцеговине, врло штетна за развој Босне и Херцеговине и за њено приближавање Европској унији.

"Неопходне реформе, пре свега када је реч о владавини права и о социо-економском подручју, исто као и неопходност да се што пре реши питање одржавања локалних избора у Мостару, на тај се начин свесно одлажу на неодређено време", наводи се наводи се у заједничкој изјави земаља Квинте које је ДW доставило немачко Министарство спољних послова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер