Хроника

Самостална либерална странка: Не признајемо независност Косова

Штампа
понедељак, 13. децембар 2010.

У целини нема ничег посебног у недељном гласању. Избори су глатко прошли и локалне албанске партије ће добити само поене од Европе, па и ојачаће имиџ нове демократске државе. А ко год победио, ниједан нормалан косовско-албански политичар неће изјавити о могућности преговора са Србијом о статусу те јужне српске покрајине.

Може ли се утицати на живот српског становништва у таквим условима? Да чујемо представника партије која је већ веома добро упозната са косовским парламентом, и која је добила максималан број гласова оних Срба који нису игнорисали изборе. Како схватити рад ове партије – као покушај раскида односа са Београдом или као покушај заштите националних интереса? Одлучите сами.

Пред нашим микрофоном је генерални секретар „Самосталне либералне странке“ Петар Милетић:

Господине Милетићу, хоће ли ваша победа помоћи српском живљу на Косову? Ситуација у покрајини остаје компликована, осим тога Косово није примљено у ОУН, независност нису признале многе утицајне светске државе као Русија, Кина, Индија, Бразил...

„Ми се од самог старта не бавимо овом високом темом статуса Косова. Оно за шта се ми боримо јесу услови живота, људи на терену. Ми смо кроз институције Косова успели да побољшамо, донекле, наравно, квалитет живота Срба, и то је наш мотив за учешће у косовским институцијама. Срби који живе јужно од Ибра не могу да функционишу нормално уколико не учествују у косовским институцијама. Што се тиче Београда ми нисмо ни очекивали неку другу одлуку, али мислим да Београд у наредном периоду мора да буде знатно храбрији у својим одлукама. Они морају да схвате да смо ми реална снага на терену и мораћемо сарађивати како год био.“

Али није ли само по себи учешће Срба на изборима признање независности Косова?

„Мислим да то није признање независности, то је једноставно прихватање правила игара, које су се наметнуле стањем на терену. То је као када питате неког учесника у саобраћају да ли је плаћањем казне косовском полицајцу признао независност Косова. Једноставно то је реалност на терену и ми кажемо да се ниједног тренутка нисмо изјаснили да признајемо независност Косова.“

У зиму 2011 године очекујемо преговоре Београда и Приштине, али тицаће се искључиво „техничких питања“. Да ли је, по вашем мишљењу, могућ дијалог о статусу?

„Можда у тој форми тако директно не. Али многа техничка питања и многа практична питања јесу везана за статус. Питање царине, питање телекомуникација, питање сарадње полиција, све су то неке теме, које задиру једним делом у статус. Тако да то ће се свакако тицати статуса. Да ли ће то на крају прерасти стварно у поновно отварање питања статуса, ја заиста у овом тренутку не могу да проценим.“

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]