петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Ђоговић: Неликвидност привреде биће продубљена у 2011, проблем и измиривање кредита
Хроника

Саша Ђоговић: Неликвидност привреде биће продубљена у 2011, проблем и измиривање кредита

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јануар 2011.

Економски проблеми и у 2011.

Инфлација ће у 2011. бити већа од пројектоване, привреда ће и даље тешко да послује, а и у овој години проблем ће бити недостатак инвестиција без којих, по оцени економиста, нема ни привредног развоја Србије.

Економисти у Србији слажу се у оцени да ће у 2011-тој бити тешко, готово немогуће одржати инфлацију у планираним оквирима од шест одсто. У Институту за истраживање тржишта рачунају на макар осам одсто док су, на данашњем представљању часописа “Макроекономске анализе и трендови” изнете процене да би и у овој години ифлација могла да буде двоцифрена:

"Инфлација ће у овој години бити неупоредиво већа од планираних шест одсто и износиће око 10,5 одсто."

Уредник часописа МАТ каже да је Србија ушла у 2011. са привредним тенденцијама које су у супротности са новим моделом економског развоја, који је премијер Србије промовисао у 2010. Посткризни модел еконоског раста доведен је у питање због новог задуживања, јачања притисака на потрошњу, али пре свега због слабог прилива инвестиција, каже Стаменковић.

За разлику од економиста који очекују даљи пад улагања у Србију, министар трговине Србије Слободан Милосављевић данас је најавио нове инвестиције у овој години:

"Ми очекујемо око три милијарде евра инвестиција и управо та количина свежег новца, практично евра, девиза, би требало да стимулативно, у смислу смиривања делује и на  вредност наше валуте."

И док Стојан Стаменковић оцењује да ће највећи ризик у овој години, као и до сада бити удовољавање склоности ка потрошњи у предизборном периоду, истраживање које је данас представљено у ИЗИТ-у показује и на опасност од даљег повећања сиромаштва у Србији:

"Просечно, а оно је нажалост трочлано домаћинство у Србији, близу 56 одсто својих прихода усмерава на основне егзистенцијалне потребе – а то су трошкови хране и режијски издаци. Само на храну и безалкохолна пића одлази 41 одсто новчаних средстава, што је далеко изнад просека развијених земаља ЕУ. У тим земљама је негде 15 до 16 одсто средстава одлази на издатке за храну", навео је економиста Саша Ђоговић.

Ђоговић је оценио и да ће неликвидност српске привреде бити продубљена током 2011, због проблема у финансирању пословања, а проблем ће бити и измиривање преузетих кредита – како предузећа према пословним банкама, тако и државе према међународним финансијским кредиторима.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер