петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саша Драгин: "Имлек” прави вештачке несташице млека
Хроника

Саша Драгин: "Имлек” прави вештачке несташице млека

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. август 2010.

Иако се ситуација са испорукама млека јуче незнатно поправила, млека на тржишту ни јуче није било довољно. А ако је судити по најавама млекара, такво стање ће потрајати и наредних дана. И док произвођачи млека тврде да је главни узрок несташице смањена производња сировине, из Министарства пољопривреде поручују да је несташица вештачка, јер на тај начин произвођачи попут „Имлека” хоће да оправдају поскупљење млека пред потрошачима. У „Имлеку” тврде да је улаз сировог млека у млекаре недовољан, и да несташице нису вештачке, јер се проблем са мањком сировог млека појавио, како кажу, још у другој половини јула.

- И са њим су се сусрели сви произвођачи. Ми смо мањак сировог млека покривали постојећим залихама, али оне су се сада потрошиле, и млека једноставно нема довољно. Свесни ситуације, на време смо упозорили јавност на могућност несташице, а истовремено смо донели одлуку да 15. августа нашим фармерима подигнемо откупне цене на 28,5-29,5 динара по литру, што је за око 10 одсто. Јер тај новац фармери могу да искористе на појачану исхрану крава и да на тај начин поправе њихову млечност. Међутим, то није довољно, јер треба да помогне и држава, тако што ће подићи субвенције, које су пре три године оборене са четири на 1,5 динар - каже Невена Веселиновић, ПР „Имлека”, и додаје да су тврдње да су несташице вештачке сулуде, јер ниједна компанија нема интерес да свесно смањује продају својих производа и тако угрожава своју зараду.

- Осим тога, оптужбе Министарства да млека нема јер се „Имлек” продаје нису тачне, будући да од продаје наше компаније до краја ове године нема ни речи. Нити се о томе преговара - каже Веселиновић.

С друге стране, Саша Драгин, министар пољопривреде, каже за „Блиц” да сваки пут када „Имлек” хоће да подигне цене у малопродаји, ова компанија прави вештачке несташице и оптужује државу да не исплаћује довољно високе субвенције. А држава у односу на претходне године, каже, сада исплаћује много веће премије.

- Међутим, то „Имлеку” не одговара. Они би хтели да држава премије плаћа само по литру како би они онда за тај износ сељаку плаћали мање откупне цене. Е, не може. Министарство пољопривреде није овде да финансира разне инвестиционе фондове и тајкуне, већ сељаке - изричит је Драгин.

Министар додаје да је због тога цела прича око несташице млека вештачки направљена и раније већ виђена.

- И млека и крава је пре 1. августа, када су поскупљење и несташица истовремено најављене, било довољно. А онда, одједном чујете приче „краве мање дају због времена”, „држава је крива - ниске су субвенције”. Ствар је у томе што „Имлек” који држи 60 одсто тржишта млека, треба да се прода. А на овај начин желе да повећају своју тржишну вредност, али и да избегну повећање откупних цена - каже Драгин и додаје да је Министарство у неколико наврата подносило пријаву Комисији за заштиту конкуренције да се испита да ли је „Имлек” монополиста.

- Монополистичку позицију „Имлека” Комисија је утврдила два пута, али је то оба пута оборено пред судом, што значи да ту нешто смрди. А држава не може да их казни без званичне потврде о њиховом монополу. Али могу потрошачи, који треба да се преоријентишу на куповину млека других млекара - каже Драгин и додаје да су остале млекаре већ постигле договор са пољопривредницима о подизању откупних цена на 29 до 30 динара по литру.

- „Имлек” још није, а ја сам са градоначелником Београда усагласио ставове да ће се, ако на крају и „Имлек” не подигне откупне цене, оспособити „Панчевачка млекара”, која ће од ПКБ-а уместо „Имлека” преузимати млеко - каже Драгин.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер