петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет безбедности УН о ситуацији на Косову и БиХ
Хроника

Савет безбедности УН о ситуацији на Косову и БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. мај 2010.

ЊУЈОРК - Савет безбедности Уједињених нација размотриће на данашњој седници ситуацију на Косову и Метохији и у Босни и Херцеговини.

У последњем извештају из априла генерални секретар Бан Ки Мун је изразио забринутост због могућег повећања напетости на северу Косова и истакао да је подршка Мисији УН од кључног значаја за стабилност у покрајини.

„Забринут сам због могућности повећања напетости на северу Косова уколико влада у Приштини не буде спроводила своју стратегију за северно Косово транспарентно и кроз дијалог с локалним заједницама и другим релевантним странама”, наведено је у његовом редовном тромесечном извештају Савету безбедности УН.

Министар спољних послова Вук Јеремић је у интервјуу Танјугу, уочи одласка на седницу у Њујорку, рекао да је претходни извештај „детаљно проучен” и да ће Србија током седнице „указати на све пропусте” у том документу.

„Нажалост, ситуација на терену се од последњег извештаја генералног секретара прилично погоршала - пре свега када је реч о положају Срба и другог неалбанског становништва у покрајини. Детаље о томе ћемо изнети на седници. По свему судећи, дискусија на Савету безбедности ће бити изузетно напета, с обзиром да веома лако може да се деси да то буде последња седница пред изношење мишљења Међународног суда правде”, рекао је Јеремић.

Генерална скупштина УН је у октобру 2008. прихватила захтев Србије да Међународни суд правде у Хагу донесе саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова и Метохије, у фебруару те године, било у складу са међународним правом.

На претходној седници Савета безбедности УН у јануару, председник Борис Тадић је оценио да би 2010. могла бити година у којој ће за Косово и Метохију бити пронађено решење у складу са међународним правом и у правцу доприноса остварењу заједничких приоритета, као што је чланство у Европској унији.

Председник Тадић је, такође, истакао да се показало да је самопроглашена независност Косова била само још један од неуспешних покушаја да буду наметнута једнострана решења.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер