Хроника

Савет ЕУ: Решење наћи са УН, Арапском лигом и Афричком унијом

Штампа
субота, 12. март 2011.

Савет Европске уније усвојио је, на ванредном састанку посвећеном сутацији у Либији и у Северној Африци, декларацију у којој се поздрављају „демократске промене” у неким од државама, изражава „велика забринутост због ситуације у Либији” и позива на решавање ситуације у договору са међународним организацијама.

„Демократске побуне донеле су драматичне промене у нашем јужном суседству, створивши нову наду и могућност за изградњу будућности засноване на демократији, плурализму, владавини права, људским правима и социјалној правди”, наводи се у декларацији са јучерашњег самита и поздравља храброст коју су показали људи региона.

Што се Либије тиче, истиче се „снажна солидарност са либијским народом и жртвама” и „осуђује репресија коју је над својим становништвом спровео либијски режим”.

„Употреба силе, посебно војне силе, против цивила је неприхватљива и мора бити одмах обустављена, а безбедност народа осигурана свим неопходним средствима”, наводи се у декларацији.

Државе чланице размотриће, како се наводи, „све неопходне опције”, а одговорни за ову ситуацију мораће да се суочеса „тешким последицама”.

„Радићемо са УН, Арапском лигом, Афричком унијом и нашим међународним партнерима у одговору на ову кризу. Позивамо на хитан састанак Арапске лиге, Афричке уније и ЕУ”, додаје се у декларацији.

Европска унија захтева хитан одлазак са власти либијског лидера Моамера Гадафија, чији је режим „изгубио сав легитимитет и више не може бити саговорник ЕУ”, него за свог политичког саговорника у Либији сматра свенационални савет базиран у Бенгазију.

Када је у питању Тунис, Савет ЕУ поздравио је најаву одржавања парламентарних избора 24. јуна и изразила спремност да помогне сву неопходну помоћ, укључјући и помоћ за превазилажење привредних и друштвених изазова пред којима се Тунис налази.

Савет ЕУ поздравио је и демократску транзицију у Египту и охрабрио египатске власти да наставе са политичким реформама и стварању окружења за озбиљну демократску транзицију, укључујући и укидање ванредног стања. ЕУ је и Египту понудила сву своју помоћ.

Висока представница Европске уније за спољну политику Кетрин Ештон најавила је да ће данас отићи у Каиро да са вођама Арапске лиге разговара о кризи у Либији.

Ештон је рекла да ће кренути у Каиро касније по завршетку састанка министара спољних послова ЕУ који се одржава у Мађарској. Она је рекла да ће са генералним секретаром Арапске лиге Амром Мусом разматрати заједнички приступ либијском питању и ситуацији у области Блиског истока и Северне Африке.

У Каиру је данас почео састанак Арапске лиге на коме се разматра могуће увођење зоне забране лета у Либији.

Ештон је рекла да је потребно да се процени колико су биле ефикасне до сада уведене санкције против либијског вође Муамера Гадафија и да су све опције отворене када је рече о додатним мерама.

(Танјуг-Бета-АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]