уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Себастијан Курц за „Данас“: Аустрија ће и даље активно подржавати Србију, јер је наш интерес да Србију видимо као снажну чланицу ЕУ
Хроника

Себастијан Курц за „Данас“: Аустрија ће и даље активно подржавати Србију, јер је наш интерес да Србију видимо као снажну чланицу ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јануар 2021.

Пандемија корона вируса свет је суочила са до сада невиђеним изазовима у свим областима друштва.

Тренутно се интензивно боримо против ширења вируса да бисмо спасили животе и одржали здравствене капацитете, истовремено подржавајући економију, како бисмо у последњих неколико месеци предузетим мерама, ублажили утицај на нашу земљу. Морамо претпоставити да ће се борба против пандемије наставити још неколико месеци и пратићемо развој врло пажљиво и са највећом могућом пажњом, каже у разговору за Данас Себастијан Курц, аустријски канцелар, упитан да ли је задовољан начином на који се његова држава до сада борила са ковид кризом и каква је актуелна ситуација у вези са тиме. Разговор је вођен путем мејла.

* Колики је социоекономски утицај ковида 19 у вашој држави?

– Као и у остатку света, пандемија ковида 19 и неопходне мере сузбијања имају значајан утицај на аустријски економски развој. Губитак БДП-а износио је до два милијарде евра по календарској седмици током првог закључавања на пролеће и на крају имамо губитке БДП-а повезане са ковидом 19 од 8,3 одсто у 2020. години. Савезна влада је брзо и небирократски лансирала свеобухватан пакет за борбу против економских последица пандемије корона вирусом. Већ 18. марта наш пакет вредео је 38 милијарди евра, што је готово десет одсто националног БДП-а. Изнад свега, наш програм скраћеног радног времена у време короне и даље помаже у осигуравању запослења. Након наглог пада у првој половини 2020. забележили смо значајан опоравак у трећем кварталу прошле године. Међутим, могући нови талас инфекције могао би додатно успорити економски опоравак.

* Према Вашем мишљењу, да ли је ЕУ довољно снажна да се носи са изазовима попут пандемије и окончања преговора о Брегзиту?

– Јесте, прошле године, након почетних проблема, Европска унија показала је потребну снагу договарајући се о новом савременом буџету ЕУ, предузимајући мере против пандемије ковида 19, попут заједничке набавке вакцина и споразума са Уједињеним Краљевством о споразуму о слободној трговини.

* Имајући у виду тешкоће са којима се суочава ЕУ, сматрате ли да ће проширење на Западни Балкан бити међу приоритетима бриселских институција ове године?

– Проширење на Западни Балкан остаје важан приоритет за Европску унију и за Аустрију као блиског пријатеља земаља Западног Балкана, посебно у кризним временима. Наша подршка региону у борби против пандемије ковида 19 је главни приоритет и наставиће се. Аустрија ће земљама Западног Балкана помоћи и вакцине ставити на располагање. На пример, недавно смо определили 2,4 милиона евра за иницијативу Ковакс, док је Европска унија недавно одлучила да обезбеди 70 милиона евра за финансирање непосредне подршке вакцинама за Западни Балкан. Брзе вакцинације биће пресудне за окончање пандемије и покретање социоекономског опоравка. Аустрија и даље у потпуности подржава пут региона ка чланству у Европску унију. Жао ми је што 2020. године није било могуће отворити приступне преговоре са Северном Македонијом и Албанијом. Аустрија ће радити на томе да преговори о приступању започну у првој половини 2021.

* Као што сви знамо, ниједно ново поглавље у преговорима о приступању Србије Европској унији није отворено 2020, углавном због недостатка напретка у областима које се односе на владавину права. Према Вашем мишљењу, који су главни задаци српских власти у вези са наставком европског пута државе у наредним месецима?

– Већ сте сами дали одговор на своје питање. Без опипљивих реформи у областима владавине права, правосуђа, слободе медија и борбе против корупције, у Европској унији неће бити могућ консензус о отварању даљих преговарачких поглавља. Драго ми је што је нова влада најавила конкретне реформске кораке у овој области. Извештај Европске уније овде даје јасне препоруке. Али такође препознајемо да се Србија – као и сви ми – суочава са великим изазовом сузбијања ковид пандемије и економских последица пандемије. Србија је под вођством председника Вучића у прошлости спровела важне економске и буџетске реформе и показала да су могуће смеле реформе. Србија управо сада од тога има користи. У сваком случају, Аустрија ће и даље активно подржавати Србију, јер је наш интерес да Србију видимо као снажну чланицу Европске уније.

* Како гледате на чињеницу да има само неколико „критичких гласова“ у српском парламенту, односно да готово не постоји опозиција у Скупштини?

– У демократији бирач одлучује. Састав парламента одражава исход избора. То захтева услове који омогућавају слободне и поштене изборе. Чињеница да је велики део опозиције одлучио да се не кандидује за парламент и да тражи политичку конкуренцију у парламенту, такође је допринела тренутном саставу парламента. То је жалосно, јер је у демократији парламент пресудно место за политичку конкуренцију и политичку контролу над владом. Са надасве великом већином у парламенту, влада сада има прилику да усвоји важне реформе релевантне за Европску унију.

Надам се да ће дијалог бити продуктиван

* Подржавате ли међустраначки дијалог о унапређењу изборних услова у Србији, који би требало да се поново води уз посредовање Европског парламента?

– Да, подржавамо дијалог и посредничку улогу Европског парламента. Надам се да ће дијалог бити продуктиван и да ће ојачати поверење свих политичких снага у изборни поступак.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер