петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Седмогодишњи буџет ЕУ за проширење 12,5 милијарди евра
Хроника

Седмогодишњи буџет ЕУ за проширење 12,5 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јун 2011.

Предлог буџета за наредни седмогодишњи период од 2014. до 2020, који је Европска комисија представила Европском парламенту предвиђа повећање помоћи земљама обухваћеним процесом проширења за милијарду евра у односу на претходни седмогодишњи финансијски оквир.

Буџет, за који је председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо рекао да је „иновативан буџет који ће ЕУ обезбедити развој и запошљавање” вредан је укупно 1.025 милијарди евра.

„ЕУ има мали буџет, али он има велики утицај на грађане Европе. Предлог Комисије за вишегодишњи буџет за 2014-2020 одговара на данашње забринутости и сутрашње потребе.

Буџет је фокусиран на приоритетно финансирање на европском нивоу које ће обезбедити истинску додату вредност”, навео је Барозо представљајући предлог Комисије.

Европски комесар за буџет и финансијско планирање Јануш Левандовски оценио је да је предлог буџета „амбициозан и реалан, с обзиром да се доноси у времену финансијске штедње широм ЕУ”.

За земље Западног Балкана и Турску, која због своје величине добија највећи део помоћи, у оквиру предприступних фондова предвиђено је укупно 12,5 милијарди евра, које ће бити распоређене тако да у 2014. години добију 1,9 милијарди евра, а у наредним годинама по 1,8 милијарди евра.

Предлог буџета предвиђа и издвајања у висини од 16 милијарди евра за подршку и развој држава из „Источног суседства”, које нису обухваћене процесом проширења, и северноафричким државама из „Јужног суседства”.

Инструмент за развој и сарадњу, који је намењен помоћи угроженим и сиромашним деловима света, у оквиру новог буџетског оквира имаће 20,6 милијарди евра.

Циљ новог буџета је, како је навела Комисија, да омогући ЕУ да „оствари многе своје циљеве, као што су економски опоравак, одрживи раст, енергетска безбедност, изградња инфраструктуре, заштита природне средине и борба против климатских промена”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер