четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сем Фабрици: Мора се констатовати да је ЕУ заједно са Србијом и уз Србију у овом тешком тренутку
Хроника

Сем Фабрици: Мора се констатовати да је ЕУ заједно са Србијом и уз Србију у овом тешком тренутку

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. април 2020.

 БЕОГРАД - Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици изјавио је данас да се мора констатовати да је ЕУ заједно са Србијом и уз Србију у овом тешком тренутку, али и да традиционална помоћ Уније даје добре резултате.

"Важно је рећи да је Србија 15. марта увела ванредно стање, дан касније је ЕУ добила званичан захтев Србије за помоћ и ми смо већ 20. марта издвојили 7,2 милиона евра за финансирање опреме", рекао је Фабрици за ТВ Прва.

Упитан да прокоментарише тврдње Карла Билта да је више пажње у Србији било усмерено на кинеску помоћ, Фабрици је казао да се треба концентрисати на изјаву председника Србије Александра Вучића после јучерашњег телефонског разговора са комесаром за проширење Оливером Вархеијем, који је захвалио ЕУ на добијеној помоћи.

Фабрици је казао да је Унија на сто ставила пакет помоћи и то у износу од 15 милиона евра за хитну помоћ, 21 милион евра као краткорочну помоћ и још 50 милиона евра на дужи рок.

"Ту су и друге мере које ЕУ предузима, као што су заједничка набавка, омогућавање слободног протока услуга, економски пакет који припремамо са међународним финансијским институцијама", рекао је Фабрици.

Он је такође подсетио да је Европска унија у претходне две деценије дала или позајмила Србији око 250 милиона евра само у сектору здравства.

"Изграђено је више од 20 болница у Србији, ако погледате Институт Торлак или неке лабораторијске центре, они су финансирани или изграђени захваљујући ЕУ. Здравство у Србији има снажну основу захваљујући томе и наставићемо у истом смеру", поручио је Фабрици.

Фабрици је напоменуо и да је Европска унија финансирала карго летове Србије за допремање опреме, наводећи да се још два лета очекују данас и сутра и да је Влада Србије упутила захтев за финансирање нових 10 летова у априлу.

"Поред тога ЕУ је покренула иницијативу заједничке набавке, позвали смо Србију и земље региона да буду део механизма, јер ћемо добити боље цене и бољи квалитет производа", навео је Фабрици.

Упитан о сарадњи и међусобној помоћи држава чланица у овој ситуацији, Фабрици је казао да је да сада сви морају да се боре заједно и буду солидарни јер вирус не познаје границе и погађа све.

Коментаришући примере из Италије где су грађани скидали заставе ЕУ и постављали кинеске, Фабрици је рекао да се "не може став Италије повезивати са једном особом која је уклонила заставу ЕУ".

"Италија је много комплекснија и не сме тај инцидент довести у сумњу њену европску позицију“, рекао је Фабрици.

Он је рекао и да ЕУ реагује, шаље помоћ солидарности, и навео да су неки пацијенти из Италије и Француске послати у Немачку на лечење.

То је глобална солидарност и добро је и да друге земље помажу кад је потребно, рекао је Фабрици.

"ЕУ је послала 60 тона материјала у Кину, а сада људи кажу да нисмо солидарни.. такође, шаљемо помоћ у Србију…", рекао је шеф делегације ЕУ и додао да нема никакве сумње да ће ЕУ наставити да функционише.

Навео је да су у унији уведена нова средства и механизми, да имају залихе заштитне опреме и да ће у будућности на томе бити фокус.

"Пуно учимо у свему овоме, радимо заједно са Србијом и земљама Западног Балкана и ово је моменат да останемо хладне главе, будемо рационални и да видимо шта се може урадити, а у ЕУ сада се већ прича о стратегији излаза и опоравка. Видећемо шта це се дешавати наредних месеци, а важно је да се људи врате на посао и да се болест не шири", рекао је Фабрици.

Навео је да је битно да грађани поштују препоруке надлежних и остану код куће да би се успорило ширење вируса.

"Шаљем јаку поруку солидарности лекарима, медицинском особљу, војсци, полицији, свима који морају да дежурају", поручио је Фабрици.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер