четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сенат америчке државе Њујорк одбио да легализује истополне бракове
Хроника

Сенат америчке државе Њујорк одбио да легализује истополне бракове

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. децембар 2009.

Вашингтон – Америчка геј заједница претрпела је озбиљан политички пораз у свом замаху да легализује истополне бракове, пошто је предлог таквог закона у сенату државе Њујорк (20 милиона становника) одбачен убедљивом већином – 38:24.

Ово је други неуспех за америчке заговорнике легализације државних геј венчања: прошлог месеца бирачи су на референдуму у држави Мејн одбацили законско регулисање истополних заједница. Мала политичка утеха је међутим то што је скупштина престонице, Вашингтона, који има статус дистрикта, савладала прву препреку ка озакоњењу хомосексуалних веза.

Реч хомосексуалац се овде иначе ретко користи, као „политички некоректна”, с обзиром на то да геј активисти који имају и утицајан политички лоби, напоре за легализацију својих бракова описују и као „покрет за једнакост”.

Амерички конзервативци се енергично супротстављају геј браковима и утисак је да је против тога и већинско америчко мњење. Док је законодавство у овој области у надлежности савезних држава, на федералном нивоу је на снази „Закон о одбрани брака” који је Конгрес изгласао 1996, а потписао га тадашњи председник Бил Клинтон. Тај закон венчанима истог пола не дозвољава да уживају федералне бенефите као и класични бракови, а савезним државама омогућава да не признају такве бракове закључене у државама где је то легализовано.

Геј бракови су у САД постали реалност 2004, после пресуде Врховног суда државе Масачусетс која их је сагледала у светлу „права на подједнаку заштиту”. Геј активисти су, пружајући изборну подршку Бараку Обами на председничким изборима 2008, уверени да су у Белој кући добили великог савезника, али његов лични став је да је „као хришћанин противник истополних бракова”, али у исто време и „отворен за могућност” да то његово уверење можда није „адекватно”. Геј активисти од њега пре свега очекују да идуће године укине контроверзно начело „не питај, не кажи” кад је реч о хомосексуалцима у америчкој војсци.

Геј активисти, међутим, сматрају да полако, али неумитно „освајају терен”, истичући да су 2000. само две савезне државе, са мање од један одсто укупног броја становника САД, имале неку врсту законске заштите за геј парове. Данас она, у различитим облицима, постоји у 16 држава са 37,7 одсто становника.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер