петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Москва спремна да помогне Србији у случају Шешеља
Хроника

Сергеј Лавров: Москва спремна да помогне Србији у случају Шешеља

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јануар 2012.

МОСКВА – Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је данас у Москви да је Русија спремна да помогне Србији када је реч о случају лидера Српске радикалне странке Војислава Шешеља, који се налази у Хашком трибуналу, и још једном се критички осврнуо на рад тог суда, напоменувши да се Русија више пута залагала да буде затворен.

„Из контаката са српском страном познато је да се Шешељ не жали на свој положај”, рекао је Лавров на конференцији за новинаре, додавши да је Москва спремна да пружи одговарајућу помоћ, у складу са споразумима са Србијом о правној помоћи.

Подсетивши да се Русија већ одавно залаже за то да Хашки трибунал буде затворен, јер је тај суд, како је рекао, све своје функције испунио и при томе не баш на „беспрекоран начин”, Лавров је скренуо пажњу на постојање двоструких стандарда када је реч о случајевима босанских Срба и муслимана.

Он је, у том контексту, посебно истакао случај бившег председника СР Југославије Слободана Милошевића, који је и преминуо у Трибуналу.

„Знамо како су текле ствари када је реч о бившем председнику Југославије Слободану Милошевићу, иако су лекари тражили од судија да му обезбеде лечење и знамо да се према многим оптуженима, и то углавном Србима, примењује неоправдано суров приступ и необјашњиви истражни поступци који трају бесконачно дуго”, рекао је Лавров.

Шеф руске дипломатије се осврнуо и на случај „Медикус”, односно истрагу о илегалној трговини људским органима, истакавши да ће се Русија изборити да тај случај буде истражен до краја.

Лавров је подсетио и да је бивша главна тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте у својој књизи при пут проговорила о случајевима „црне трансплантологије” на Косову, додавши да се ради о људима отетим 1999. и 2000. године на Косову, који су потом пребацивани у Албанију где су им вађени органи.

Извештај о томе сачинио је известилац Савета Европе Дик Марти и сада се то питање разматра на различитим нивоима у УН.

Шеф руске дипломатије на конференцију за новинаре у Москви сумира резултате рада у протеклој години.

Интересовање медија је изузетно, јер је, према подацима руског МИП-а, акредитовано 300 новинара из 160 страних и домаћих медија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер