уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров са Александром Лукашенком: Сарадња Москве и Минска у сфери одбране омогућава сузбијање било каквих претњи. Ми смо мирољубиви људи, али оклопни воз стоји тамо где треба да стоји
Хроника

Сергеј Лавров са Александром Лукашенком: Сарадња Москве и Минска у сфери одбране омогућава сузбијање било каквих претњи. Ми смо мирољубиви људи, али оклопни воз стоји тамо где треба да стоји

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. јануар 2023.

Сарадња Москве и Минска у сфери одбране омогућава сузбијање било каквих претњи, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на састанку са председником Белорусије Александром Лукашенком.

"Договори које два председника постижу у области наше војно-техничке, војне, одбрамбене сарадње су веома, веома благовремени у погледу спремности за сваки развој догађаја. Ми смо мирољубиви људи, али оклопни воз стоји тамо где треба да стоји."

Русија и Белорусија улажу заједничке напоре да се заштите од могућих насртаја западних суседа, наставио је Лавров.

Он је приметио да се на северу Европе, где су земље раније по много чему заузимале неутралну позицију, сада „насељава НАТО“.

"Финска и Шведска су све веома близу наших граница“, рекао је министар.

Говорећи о ситуацији у Украјини, Лавров је напоменуо да се ставови Русије и Белорусије о циљевима специјалне операције поклапају.

„Овде имамо јединствен став о томе које циљеве треба постићи и како обезбедити да од наших суседа не буду угрожена ни Русија ни Белорусија“, рекао је Лавров.

Лавров је назвао веома корисним састанак са белоруским председником.

„Данас смо заиста имали састанак са председником Републике Белорусије, који је био веома, веома користан“, одајући да са Лукашенком разменио анализу процеса који се развијају у Савезној држави, као и процеса који се одвијају око Русије и Белорусије, пре свега у Европи, где су „западни суседи отворено прокламовали курс за обуздавање наше развоја, развоја Савезне државе и да покушавају на све могуће начине да стимулишу несистемску опозицију која ради у иностранству против Републике Белорусије и Руске Федерације“.

Он је захвалио Лукашенку на састанку и пренео поздраве од Владимира Путина. Два председника су се лично срела десет пута прошле године, не рачунајући телефонске разговоре, подсетио је Лавров. Белоруски лидер је заузврат обећао да ће ове године бити још више састанака.

У октобру прошле године Александар Лукашенко је изјавио да се са Владимиром Путином договорио о укључивању Регионалне групе снага због заоштравања ситуације на западним границама Савезне државе. Министарство одбране тада је појаснило да је укупан број руског војног особља планиран у броју од нешто мање од девет хиљада. У оквиру распоређене белоруско-руске групе снага, планирано је и да из Русије стигне око 170 тенкова, до 200 борбених оклопних возила, до 100 топова и артиљеријских јединица калибра већег од 100 милиметара.

(Восток)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер