петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Уколико се Запад предомисли и предложи формате сарадње - Русија ће озбиљно размислити да ли јој је то потребно, или не. Сада када је Запад заузео диктаторску позицију, наше економске везе са Кином ће расти још брже
Хроника

Сергеј Лавров: Уколико се Запад предомисли и предложи формате сарадње - Русија ће озбиљно размислити да ли јој је то потребно, или не. Сада када је Запад заузео диктаторску позицију, наше економске везе са Кином ће расти још брже

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. мај 2022.

МОСКВА, 24. маја /ТАСС/. Савет безбедности Уједињених нација (УНХРЦ) се дискредитовао много пре него што је почела тренутна ситуација око Украјине, изјавио је у понедељак руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

"Само смо се повукли из Савета за људска права. Хтели су да нас избаце из њега, да суспендују наше чланство. Одлучили смо да то урадимо сами. Савет се дискредитовао много пре него што је почела актуелна ситуација око Украјине", рекао је он.

Генерална скупштина Уједињених нација окупила се 7. априла на посебној седници о Украјини и донела резолуцију о суспензији чланства Русије у Савету за људска права УН. Истог дана, заменик сталног представника Русије при Уједињеним нацијама Генадиј Кузмин рекао је да је Русија одлучила да прекине чланство у УНХЦР, рекавши да је Савет „заправо монополизирала једна група земаља, које га користе у себичним интереси“.

Чланове Савета УН за људска права (47 земаља) бира Генерална скупштина УН на период од три године. Русија је била чланица УНХЦР-а 2006-2012 и 2014-2016 и изабрана је за свој трећи мандат, који је почео 1. јануара 2021. године.

Лавров је рекао да западни политичари који кажу да „Русија треба да претрпи пораз“ су лоши из познавања историје.

„Још једном, ми сада живимо кроз такав период у нашој историји. Кажу да Русија мора бити „поражена“, морају „победити Русију“, учинити да Русија „изгуби на бојном пољу“, рекао је он на догађају под називом „Сто Питања за лидера. „Сигуран сам да познајете историју боље од западних политичара који бацају овакве ‘магије'."

„Мора да су били слаби у школи“, рекао је Лавров. „Извукли су погрешне закључке из свог схватања прошлости и Русије.

Русија ће се ослонити само на себе и на оне земље које су доказале своју поузданост и не „плешу ни на чију мелодију“, рекао је Лавров.

Ослањаћемо се само на себе и на оне земље које су доказале своју поузданост и које никада не „плешу ни на чију мелодију“. Ако се западне земље предомисле и предложе формате сарадње, размислићемо“, рекао је он и додао да „ако Запад жели нешто да понуди у смислу обнављања односа, Русија ће озбиљно размислити да ли јој је то потребно или не“.

"То у потпуности зависи од западних земаља. Када преброде своју помаму и одлуче да постоји Русија, да она није нестала и уверен сам да је сваке године све јача. Ако желе да понуде нешто у смислу обнављања односа, онда ћемо озбиљно размотрити да ли нам је то потребно или не", рекао је Лавров, одговарајући на питање да ли ће западне земље успоставити дипломатске односе са Русијом и када то може да се деси, пренела је агенција РИА Новости.

Он је такође истакао да је за Русију од виталног значаја да буде независна у критично важним сферама. „Не радимо само на супституцији увоза. Морамо да престанемо на било који начин да зависимо од снабдевања било чега са Запада како бисмо обезбедили развој сектора од критичног значаја за безбедност, економију и социјалну сферу наше земље“, рекао је он.

Економска интеракција између Русије и Кине добиће замах у блиској будућности јер Запад „држи диктаторску позицију“, рекао је Лавров.

Он је рекао да је циљ Москве да даље развија везе са Кином, пренео је Ројтерс.

„ Сада када је Запад заузео диктаторску позицију, наше економске везе са Кином ће расти још брже. Поред директних прихода за државни буџет, то нам пружа могућност да реализујемо пројекте надоградње Далеког истока и источног Сибира. рекао је министар. "Највећи део пројеката са Кином се развија и управо тамо се реализује. Ово је прилика да остваримо свој потенцијал у сфери високе технологије, укључујући и сегмент нуклеарне енергије, и у читавом низу других сфера", рекао је он. додао је.

Односи између Москве и Пекинга засновани су на доктринарним документима „који [ове] контакте карактеришу као стратешко партнерство и интеракцију са више аспеката“, рекао је руски високи дипломата. „Имамо дугу границу са Народном Републиком Кином и заједничке интересе у одбрани принципа правичности и мултиполарног светског поретка у међународним пословима. Међусобна економска корист је очигледна“, приметио је Лавров.

Русија треба да се фокусира на евроазијски регион у даљем развоју земље и њених способности, рекао је Лавров.

„Глобални центар раста тренутно је померен у Евроазију. Имамо најширу мрежу партнерстава у евроазијском региону у овом тренутку. На њих треба да се ослонимо у даљем развоју наше земље, њених транспортних, транзитних и логистичких могућности, као иу даљем развоју наше земље. " рекао је.

Евроазија „постаје најперспективнији регион света“, приметио је министар.

„Морамо да се бавимо његовим развојем, не користећи туђе алате попут долара, СВИФТ система за пренос финансијских порука, већ стварајући сопствене. Ово није превише тешко направити“, рекао је руски високи дипломата. „Већ значајно повећавамо удео трговине која се сервисира у националним валутама партнерских држава: Русија – Кина, Русија – Индија, Русија – Иран и у оквиру Евроазијске економске уније. Треба гледати напред. Да, ово је изазов. Требало би много активније да се бавимо развојем наше земље. Међутим, то је и велика предност и могућности", додао је Лавров.

(ТАСС, Ројтерс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер