четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сесилија Малстром: Србија добродошла да поднесе кандидатуру за ЕУ
Хроника

Сесилија Малстром: Србија добродошла да поднесе кандидатуру за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. септембар 2009.

Шведски министар за европска питања Сесилија Малстром поручила је из Брисела, где је у току дводневни састанак шефова дипломатија Европске уније, да је Србија добродошла да затражи статус кандидата за чланство у ЕУ, пренео је BBC.

Малстром је, међутим, истакла да Влада у Београду претходно мора да испуни битне "техничке услове", поради на реформама и сачека на важну одлуку о укидању виза према ЕУ Србији, Македонији и Црној Гори.

Малстром је објаснила и да сама кандидатура за чланство мора наићи на висок степен сагласности код земаља чланица ЕУ, пренео је британски радио.

Она је, обраћајући се новинарима после јучерашњег састанка, потврдила да Шведска као председавајућа ЕУ жели нови замах у придруживању Западног Балкана.

Више чланица Уније, укључујући Шведску, у последње време подвлаче да се мора наћи решење за снажније придруживање Србије ЕУ, пренео је BBC.

Шеф шведске дипломатије Карл Билт је изјавио да је за успех могуће молбе Београда за статус кандидата за чланство битно да се примењује прелазни споразум ЕУ-Србија, што значи да се мора наћи излаз из блокаде коју је наметнула Холандија, навео је радио.

Европски дипломатски извори су за BBC рекли да формула може бити, што је рекао и Билт, хапшење Ратка Младића или да Србија пружи убедљиве доказе да чини све што је у њеној моћи да то постигне.

Министри су јуче, такође, искористили прилику да поздраве споразум Љубљане и Загреба о деблокади хрватских претприступних преговора са ЕУ.

Малстром и европски комесар за проширење Оли Рен су оценили да је то битан корак напред за Хрватску, али и за процес придруживања целог Западног Балкана Унији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер