петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Северна Македонија: Вучић, Заев и Рама се састали у Охриду уочи сутрашњег састанка лидера Западног Балкана, утврђена декларација о регионалној сарадњи
Хроника

Северна Македонија: Вучић, Заев и Рама се састали у Охриду уочи сутрашњег састанка лидера Западног Балкана, утврђена декларација о регионалној сарадњи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. новембар 2019.

Уочи састанка челника Западног Балкана у недељу, у Охриду, председник Владе Северне Македоније Зоран Заев, председник Србије Александар Вучић и премијер Албаније Еди Рама састали су се вечерас и "утврдили декларацију са списком приоритета и мера за унапређење регионалне сарадње", саопштила је Влада Северне Македоније.

Та декларација са списком приоритета и мера "долази после њиховог претходног заједничког састанка у Новом Саду", пише у саопштењу.

"Основа декларације је сарадња, заједничко ангажовање и елиминисање свих препрека слободном кретању људи, роба, услуга и капитала као допринос грађанима свих земаља региону у постизање заједничког крајњег циља - пуноправног чланства у ЕУ", саопштено је у Скопљу.

Очекује се да то доведе до слободног кретања грађана три државе само с личним картама и да се омогући ефикаснији рад власти на граничним прелазима.

У декларацији се најављује могућности отвореног тржишта и пословних иницијатива у целом региону, без обзира на седиште предузећа, што би допринело запошљавању и подстакло развој.

Та иницијатива, пише у македонском саопштењу, "отвара младима велике могућности повезивања по угледу на европски модел имплементације стандарда ЕУ с циљем економског напретка земаља Западног Балкана и свеукупне демократске трансформације".

Вечерас су се на вечери у Охриду премијерима Заеву и Рами и председнику Вучићу придружили председавајући Савета министара Босне и Херцеговине Денис Звиздић и министарка економије Црн Горе Драгица Секулић.

Сутра је на Охриду радни део састанка лидера Западног Балкана.

Предвиђено је и пленарно заседање лидера земаља Западног Балкана са представницима Европске уније, Савета за регионалну сарадњу, Светске банке, Европске банке за обнову и развој, а потом и заједничка конференцију за штампу, пише на крају саопштења Владе Северне Македоније.

На свом првом састанку, 10. октобра у Новом Саду, Вучић, Рама и Заев су потписали декларацију о намерама за успостављање такозваног "Малог Шенгена" и сагласили се да договарање о томе наставе у Охриду.

Циљ "Малог Шенгена" је да се у региону осигура остваривање четири међународно прихваћене кључне слободе: кретања људи, роба, услуга и капитала.

Шта је договорено на састанку у Охриду

Само месец дана од покретањa иницијативе за успостављење региона без баријера за слободу кретања робе, људи, услуга и капитала између Србије, Северне Македоније и Албаније назиру се први конкретни кораци у том смеру, које су вечерас, како сазнаје Танјуг, у Охриду договорили председник Александар Вучић и премијери Еди Рама и Зоран Заев.

Вучић, Заев и Рама су на састанку, према Танјуговим информацијама, постигли договор о конкретним мерама које ће допринети развоју и расту три земље.

Кључно питање за сваког инвеститора је политичка и економска стабилност, а не постоји боља порука о стабилности региона од заједничког наступа земаља у региону и креирања јединственог тржишта.

Слобода кретања, како је констатовано, имала би вишеструке ефекте и максимизује конкурентност целог региона, који има потенцијал од 12 милиона становника.

Договорено је да се уведе систем који би омогућио путовање између земаља само уз поседовање личне карте, заједничке радне дозволе које ће омогућити људима да раде у све три земље без додатних процедура.

Ова мера ће директно подићи доступност радне снаге што ће довести до повећања атрактивности целог региона за привлачење нових инвестиција.

Компаније које буду долазиле у једну од земаља неће морати да брину о радној снази, јер ће моћи без додатних процедура да доводе потребну квалификовану радну снагу из све три земље.

Слободан и брз проток роба ће се подстаћи кроз увођење двадесетчетворочасовног радног времена свих инспекцијских служби са акцентом на фотосанитарну и ветеринарску инспекцију.

Планирано је и обједињавање и формирање заједничког пакета документације потребне за транзит роба у оквиру земаља чланица иницијативе са акцентом на увођење система са што мање "папира", који би био у складу са стратегијом дигиталног развоја земље.

Такође је предвиђено и међусобно признавање професионалних квалификација у оквиру земаља чланица иницијативе, те подстицање размене студената и покретање заједничких пројеката за истраживање и развој.

Путовање уз личне карте

Исто тако предвиђено је да се успостави "мини Шенген", то јест да странци који би дошли у Београд могли без додатних виза да путују у остале земље чалнице ове иницијативе и обратно.

Тако ће Србија и Албанија, како је планирано, пре краја године увести могућност путовања својим грађанима само уз личну карту.

Србија, Албанија и Северна Македонија, даље, планирају јачање прекограничне сарадње у области борбе против транснационалног криминала и тероризма путем сарадње у области миграције и помоћи у ванредним ситуацијама.

Што се протока капитала тиче она је део заједничке иницијативе али подразумева компликовану процедуру имплементације и измену великог дела законодавног оквира из области тржишта капитала, пореског и финансијског система.

Три земље направиће сопствена правила у многим областима и тако унапредити своју атрактивност и сарадњу, те ова иницијатива тиме може постати најважнија политичка иницијатива у 21.веку, преноси Танјуг.

На састанку у Охриду све четири слободе ући ће у акциони план, који треба до идућег састанка 21. децембра у Албанији, да донесе конкретне резултате.

Важан податак је, након што је ЕУ зауставила процес проширења на Западни Балкан, да су САД подржале иницијативу за тешњу сарадњу у региону, која је отворена за све земље региона.

(Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер