петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си Ђинпинг: Кина изборила свеобухватну победу у борби против сиромаштва; Сиромаштво није социјализам, у протеклих 18 година више од 100 милиона људи у Кини се ослободило сиромаштва
Хроника

Си Ђинпинг: Кина изборила свеобухватну победу у борби против сиромаштва; Сиромаштво није социјализам, у протеклих 18 година више од 100 милиона људи у Кини се ослободило сиромаштва

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. фебруар 2021.

 Кина је изборила свеобухватну победу у борби против сиромаштва, изјавио је председник државе и лидер Комунистичке партије Кине Си Ђинпинг, пренела је Кинеска медијска група (ЦМГ).

Он је у Великој дворани народа у Пекингу одржао говор на церемонија доделе награда за борбу против сиромаштва.

Од 18. Националног конгреса КПК-а, Кина је уложила напоре у највећу борбу против сиромаштва у историји човечанства, истакла је ЦМГ.

Како је наведено, у протеклих 18 година више од 100 милиона људи из 832 сиромашна кинеска округа и 126.000 сиромашних села се ослободило сиромаштва, што је оборило нови светски рекорд.

У протеклих 18 година више од 100 милиона људи из 832 сиромашна кинеска округа и 126.000 сиромашних села се ослободило сиромаштва, што је оборило нови светски рекорд

Кина је успешно решила апсолутно сиромаштво и читаво сиромаштво у региону, што је 10 година раније него у агенди Уједињених нација о трајном развоју до 2030.

На данашњој церемонији, Си Дјинпинг је саопштио да је заједничким напорима Партије и народа свих етничких група, у важном тренутку стогодишњице од оснивања Комунистичке партије Кине, Кина изборила свеобухватну победу у борби против сиромаштва.

„Сиромаштво није социјализам“

„Сиромаштво није социјализам. Уколико се ситуација не мења у сиромашним подручјима или се квалитет живота људи не побољшава, предност социјализма се не показује. То није социјализам“, рекао је Си.

По наводима ЦМГ, економски и друштвени развој се знатно мења у сиромашним подручјима Кине. Сви регистровани сиромашни људи више не брину за храну ни одећу и обезбеђени су им основно образовање, основна медицинска нега и становање.

Нето приход по глави становника у сиромашним подручјима био је 298,2 јуана 2015. године, а порастао је на 10,74 хиљада јуана 2020. године. Стопа раста износи 29,2 одсто.

Више од 7,9 милиона неусловних домова, у којима је живело 25,7 милиона сиромашних, обновљено је. Дужина новоизграђених путева у селима износи 1,1 милион километара. Нова железничка мрежа у тим подручјима је дугачка 35.000 километара. Стопа снабдевања електричном енергијом у сиромашним подручјима достигла је 99 одсто. Стопа покривености 4Г мрежом премашује 98 одсто

„Више од 7,9 милиона неусловних домова, у којима је живело 25,7 милиона сиромашних, обновљено је. Дужина новоизграђених путева у селима износи 1,1 милион километара. Нова железничка мрежа у тим подручјима је дугачка 35.000 километара. Стопа снабдевања електричном енергијом у сиромашним подручјима достигла је 99 одсто. Стопа покривености 4Г мрежом премашује 98 одсто“, рекао је Си.

Од спровођења кинеске политике реформе и отварања према свету, према тренутним стандардима из сиромаштва је извучено 770 милиона сиромашних са села. Према стандардима сиромаштва Светске банке, кинеско становништво чини 70 одсто људи широм света који су избављени из сиромаштва.

Си Ђинпинг је нагласио да Кина активно спроводи међународну сарадњу у смањењу сиромаштва.

„Свестрана кинеска победа против сиромаштва у потпуности показује да је Комунистичка партија Кине најпоузданија водећа сила у уједињењу и вођењу народа ка напретку“, казао је Си.

КПК ставља искорењивање сиромаштва на истакнут положај, навела је ЦМГ и додала да је у протеклих осам година лидер те партије више од 50 пута посетио више од 14 екстремно сиромашних подручја широм Кине и послао више од три милиона функционера у сиромашна села, како би им пружили помоћ.

Уклањање сиромаштва – почетак нове борбе за бољи живот

Си је истакао да свестрана победа у борби против сиромаштва представља солидан корак реализовања заједничког просперитета и бољег живота кинеског народа, али да уклањање сиромаштва није крај, већ почетак нове борбе за бољи живот.

„Још имамо задатак у оквиру решавања неуравнотеженог и недовољног развоја, смањења развојног јаза између урбаних и руралних подручја као и остварења свестраног развоја и заједничког просперитета свих Кинеза“, казао је он.

Додао је да „на новом путовању свестране изградње социјалистичке државе и модернизације, промовисање заједничког просперитета свих људи мора имати важније место“.

„Морамо непрекидно улагати заједничке напоре у остварење овог циљу и промовисати свестрани развој људи и свестрани напредак друштва, тако да осећај добитка, среће и безбедности народа буде значајнији, сигурнији и одрживији“, оценио је Си Дјинпинг.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер