четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си-Ен-Ен: Кина успоставила такозване прекоморске полицијске станице у 100 градова, патроле постављене и у Београду
Хроника

Си-Ен-Ен: Кина успоставила такозване прекоморске полицијске станице у 100 градова, патроле постављене и у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. децембар 2022.

Пекинг је успоставио више од 100 такозваних прекоморских полицијских станица широм света, укључујући Хрватску, како би пратио, узнемиравао и у неким случајевима враћао кинеске држављане који живе у егзилу, тврди у недељу Си-Ен-Ен.

При том, пише Си-Ен-Ен ,Кинези користе билатералне безбедносне споразуме склопљене са земљама у Европи и Африци како би добили широку међународну присутност.

Група за људска права Сафегуард Дефендерс са седиштем у Мадриду каже да је пронашла доказе да Кина управља с 48 додатних полицијских станица у иностранству откако је група први пут открила постојање 54 такве станице у мају.

Нови извештај назван “Патролирај и увери” фокусира се на размере мреже и испитује улогу коју су заједничке полицијске иницијативе између Кине и неколико европских земаља, укључујући Италију, Хрватску, Србију и Румунију, одиграле у ширењу кинеских прекоокеанских станица.

Међу нових тврдњама које је изнела група је да су кинеског држављанина натерали на повратак кући оперативци који су радили на тајном задатку у кинеској прекоморској полицијској станици у предграђу Париза, изричито регрутованих за ту сврху, уз раније откриће да су још два Кинеза присилно враћена из Европе – један у Србији, други у Шпанији.

Кина је склопила споразуме о заједничким полицијским патролама с Хрватском и Србијом између 2018. и 2019. као део све већег стратешког утицаја нације како је зацртано у спољнополитичким приоритетима Кине, пише Си-Ен-Ен.

Кинески полицајци виђени су у заједничкој патроли с хрватским колегама на улицама главног града Загреба у јулу ове године.

Званичник загребачке полиције с којим је разговарала кинеска новинска агенција Синхуа рекао је да су патроле кључне за “заштиту и привлачење страних туриста”.

Ројтерсов извештај из 2019. каже да су се кинески полицајци придружили српским полицајцима у патролирању у Београду како би помогли у решавању прилива кинеских туриста. Један српски службеник рекао је да Кинези нису имали овлашћења за хапшења.

Сафегуард Дефендерс, који претражује јавно доступне службене кинеске документе, тражећи доказе о кршењима људских права, навео је да је идентификовао четири различите полицијске јурисдикције кинеског Министарства јавне безбедности активне у најмање 53 земље, обухватајући све четири стране света, наводно ради помоћи исељеницима из Кине с њиховим потребама у иностранству.

Невладина организација тврди да је Италија угостила 11 кинеских полицијских станица, укључујући Венецију и Прато, близу Фиренце.

Пекинг је демантовао да има непријављене полицијске снаге изван своје територије, а његово Министарство спољних послова рекло је за Си-ЕН-Ен у новембру: “Надамо се да ће релевантне стране престати претеривати како би створиле напетости. Коришћење овога као изговора за блаћење Кине је неприхватљиво”.

Кина је тврдила да су објекти административна средишта, успостављена како би помогла кинеским исељеницима у задацима попут обнове њихових возачких дозвола.

Кина је такође рекла да су станице одговор на пандемију ковида-19, због које су многи грађани остали у другим земљама и нису могли да обнове личне документе.

Кинеско министарство спољних послова саопштило је да у прекоморским станицама раде волонтери, али у међувремену се показало да се у неким случајевима ради о људима запосленим на вишегодишњим уговорима.

Непријављене конзуларне активности изван званичних дипломатских мисија земље врло су неуобичајене и незаконите, осим ако држава домаћин није дала свој изричити пристанак, наводи Си-Ен-Ен.

Сугестија да постоји широка репресија над кинеским грађанима у страним земљама долази у кључном тренутку за нацију која се бори с властитим немирима код куће, усред умора од рестриктивне политике земље у борби против ковида, док трећи мандат вође Си Ђинпинга на власти почиње, пише Си-Ен-Ен.

(Си-Ен-Ен, Н1 Загреб) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер