уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Први ефекти сарадње са ДФЦ већ у новембру, у питању су милијарде евра
Хроника

Синиша Мали: Први ефекти сарадње са ДФЦ већ у новембру, у питању су милијарде евра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. септембар 2020.

 Београд -- Министар финансија Синиша Мали је рекао да ће први ефекти сарадње са ДФЦ бити видљиви већ у новембру.

"Србија је доласком Америчке развојне банке (ДФЦ) добила три кључне ствари - нову гарантну шему, подршку за микро, мала и средња предузећа и позив америчким инвеститорима да дођу у земљу", рекао је Мали.

"У питању су милијарде евра, за то смо добили потврду. Дакле, не знамо још тачан износ, јер доста зависи и од нас и наших пројеката, као и од наших предузећа, али свакако да је реч о огромном новцу", рекао је Мали у интервјуу за Курир.

Министар је изразио уврење да ће ускоро доћи до конкретнихјих договора имајући у виду чињеницу да су Американци брзи и ефикасни и да је канцеларија отворена две и по недеље након потписивања Вашингтонског споразума.

"План је да до краја следеће недеље добијемо конкретне предлоге за гарантну шему и за подршку микро и малим предузецима. Уколико су ти предлози прихватљиви, уз евентуалне мале корекције, можемо да кренемо у усвајање неопходних докумената релативно брзо", рекао је он.

Подсетио је да је један од пројеката изградња ауто-пута мира од Ниша до Приштине, као и на железници од Ниша до Мердара и од Ниша до Приштине.

"Инфраструктурни пројекти које ћемо радити у сарадњи са Америцком развојном банком треба да допринесу добробити целог региона, дакле свим граданима, а највише свакако грађанима Србије", рекао је он.

Мали који је са председником био у Белој кући, где је постигнут споразум, је оценио да је са Американцима тешко преговарати и доао да су управо такви били разговори у Вашингтону - тешки, с много притисака...

"Оно што је најважније, а што важи и за нас Србе, а и за Американце, јесте то да, након тешких разговора, оно о чему се договоримо - то је свето писмо", рекао је Мали.

Мали је навео да је председник САД Доналд Трамп на њега оставио "изузетно снажан" утисак.

"Види се да је то особа са снажном енергијом, као и да је веома непосредан. Трамп је схватио на прави начин како је могуће помоћи региону и нагласак ставио на економију", навео је министар финансија.

На питање да ли овај аранжман угрозити уговорене или будуће пројекте с Русима и Кинезима Мали подсећа да је Србија потпуно отворена и да и даље ради и са кинеским компанијама и са компанијама из Америке.

"Долазак ДФЦ ће бити сигурно огроман симбол и сигнал за још већи број америцких компанија да доду. Као што знате, наши највећи инвеститори су управо земље ЕУ, дакле та диверзификација земаља и компанија које долазе у Србију даје нам могућност да било какву кризу лакше пребродимо", навео је Мали.

Мали је изјавио да би волео да настави рад на запоцетим пројектима, а на питиање да ли му је последњи подухват са доводењем ДФЦ у Београд осигурао нови мандат министра финансија.

"Мислим да је то најмање важно, али наравно да би ми било драго да могу да наставим да радим на неким важним пројектима које смо започели. Урадили смо сјајан посао, поготово од поцетка пандемије, наше јавне финансије су и даље стабилне и то ми је у овом тренутку најбитније.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер