четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Србија се не задужује за други пакет помоћи; Давање 100 евра је дало резултате, укупна помоћ достигла око 5,9 милијарди евра
Хроника

Синиша Мали: Србија се не задужује за други пакет помоћи; Давање 100 евра је дало резултате, укупна помоћ достигла око 5,9 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јул 2020.

Министар финансија Србије, Синиша Мали, рекао је данас да се држава није задужила за други пакет помоћи који обухвата двомесечну исплату 60 одсто минималне зараде и привремено ослобађање од плаћања пореза и доприноса.

Он је проценио да ће те најновије мере коштати 63 милијарде динара.

Он је за ТВ Прва изјавио да је Србија у првом пакету исплатила 5,1 милијарди евра, а да када се на то дода други пакет, дотирање пензионера са по 4.000 динара, бонус на плате здравственим радницима, укупна помоћ достигла око 5,9 милијарди евра или 12,5 одсто бруто домаћег производа (БДП).

Поводом критике исплате по 100 евра свим пунолетним грађанима, министар је навео да се у јулу пројектовало 45,5 милијарди динара пореских прилива, а да је због раста промета остварено више - 50,1 милијарди.

"Од тога, очекивали смо 20 милијарди од пореза на додату вредност, а добили смо четири милијарде више, управо зато што привредна активност није стала... Као што смо и очекивали, тај новац се вратио у привредне токове", рекао је Мали и додао да је та мера била важна и због "враћања оптимизма грађанима".

На питање о томе да ли ће држава додатно помоћи секторе најтеже погођене кризом, попут угоститељства, министар је казао да за сада не може да каже да ли ће се издвајати додатни новац, али да ће и други пакет мера служити да помогне хотелијерима.

Мали је додао да подаци Пореске управе указују да је крајем фебруара 1,82 милиона запослених добило плате, а да је већ у јуну забележен већи број послодаваца и да је исплаћено 1,95 милиона плата.

По његовој оцени, то указује да запосленост у Србији није опала током корона-кризе, на шта је потенцијално утицало и запошљавање које су послодавци предузели да би остварили право на први пакет помоћи.

Подсетио је да је 2013. године Србија била на ивици банкрота, али је државни буџет у претходне четири године имао суфицит и проценио да ће држава у наредне четири година имати новца за нормално функционисање.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер