четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шинзо Абе: Политика Јапана о решавању територијалног спора са Русијом се неће мењати
Хроника

Шинзо Абе: Политика Јапана о решавању територијалног спора са Русијом се неће мењати

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. јануар 2020.

 Политика Јапана о решавању територијалног проблема и закључивања мировног споразума са Русијом неће се мењати, потврдио је јапански премијер Шинзо Абе у свом програмском говору на отварању седнице парламента земље.

„Убрзаћемо преговоре на основу Заједничке декларације из 1956. године, решити територијално питање и закључити мировни споразум. Овај правац је апсолутно непоколебљив“, истакао је шеф јапанске владе.

Према његовим речима, он је заједно са председником Русије Владимиром Путином одлучан да приведе ово питање крају.

Руско-јапански територијални спор

Могућност закључивања руско-јапанског мировног споразума представља кључно питање које одређује контекст односа између двеју земаља. Јапан, при томе, претендује да су јужнокурилска острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи позивајући се на билатерални Уговор о трговини и границама из 1855.

Совјетски Савез и Јапан потписали су 1956. године Заједничку декларацију у којој је Москва пристала да размотри могућност предаје Јапану острва Хабомаи и Шикотан након закључивања мировног споразума, а судбина Кунашира и Итурупа није дотакнута.  

Каснији преговори нису ничим резултирали и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан. Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правне основе, није упитан.

Након састанка лидера Русије и Јапана у Сингапуру 14. новембра 2018. јапански премијер Шинзо Абе је изјавио да су се стране договориле да убрзају процес преговора о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званични став био захтев за враћањем острва Кунашир, Итуруп, Шикотан и Хабомаи и тек након тога – закључивање мировног споразума.  

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер