четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ситуација у Нагорно-Карабаху се не смирује; Илхам Алијев потписао уредбу о делимичној војној мобилизацији; Јерменија: Јединице Артсаха повратиле контролу над бројним позицијама које је раније заузела азербејџанска војска
Хроника

Ситуација у Нагорно-Карабаху се не смирује; Илхам Алијев потписао уредбу о делимичној војној мобилизацији; Јерменија: Јединице Артсаха повратиле контролу над бројним позицијама које је раније заузела азербејџанска војска

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. септембар 2020.

 ЈЕРЕВАН - Председник Азербејџана Илхам Алијев потписао је данас уредбу о делимичној војној мобилизацији, објављено је на сајту председника.

 "У складу са ставом 25. члана 109. Устава, наређујем делимичну војну мобилизацију у Азербејџану", наводи се у документу, преноси Тасс.

Како се наводи, издата је и наредба која се посебно односи на државну службу да се мобилишу војни резервисти и предузму мере за постизање циљева у погледу војног транспорта.

Власти региона Нагорно-Карабах потврдиле су данас да је 15 војника убијено у сукобу са снагама Азербејџана, чиме је укупан број страдалих порастао на 31. У недељу су власти тог региона саопштиле да је страдало 16 војника, а да је више од 100 повређено, преноси Ројтерс. Борбе у том региону трају од недеље ујутру између снага Јерменије и Азербејџана.

Борбе између снага Јеремније и Азербејџана у региону Нагорно - Карабах наставиле су се јутрос, а обе стране су у тој области распоредиле тешко наоружање, саопштило је данас јерменско Министарство одбране.

Портпарол тог Министарства Артсрун Ованисјан написао је на свом Фејсбуку да су се борбе наставиле и током ноћи и да су оружане снаге Јерменије оствариле значајан успех, али да прекида ватре није било, преноси Тасс.

Информативни центар јерменске владе саопштио је да је убијен 31 војник непризнате републике Нагорно-Карабах.

Са друге стране, Министарство одбране Азербејџана саопштило је да су јерменске снаге јутрос гађале град Тертер у Азербејџану, у близини региона Нагорно-Карабах и упозориле да ће бити предузете реципрочне мере.

У недељу, Баку је саопштио да је Јерменија гађала азербејџанску восјку, док Јереван тврди да су снаге Азербејџана започеле офанзиву ка Нагорно-Карабаху, а обе стране су пријавиле губитке и људске жртве.

И Јерменија и Азербејџан су прогласиле ратно стање.

Турска није послала авионе из Сирије као испомоћ

Председник Азербејџана Илхам Алијев негирао је данас да је Турска послала војнике из Сирије у Азербејџан као испомоћ у сукобу са јерменском војском у региону Нагорно-Карабах.

Амбасадор Јерменије у Русији изјавио је раније да је Турска послала око 4.000 бораца из северне Сирије у Азербејџан како би помогли Азербејџану у борбама, преноси Ројтерс.

"Гласине о распоређивању војника из Сирије у Азербејџан су још једна провокација јерменске стране и потпуна бесмислица", рекао је саветник председника Хикмет Гаџијев.

Јерменија: Повратили смо контролу на већем делу територије

Портпаролка јерменског Министарства одбране Шушан Степањијан изјавио је данас да је министарство одбране непризнате области Нагорно-Карабах успело да поврати контролу над бројним позицијама које је раније заузела азербејџанска војска.

"Јединице Артсаха повратиле су контролу током борби над областима које су раније изгубили", рекла је она, преноси Тасс.

Како је рекла, азербејџанске трупе су од јутрос наставиле нападе користећи тешку артиљерију и оклопна возила, укључујући и тешке системе за бацање ватре.

Гутерш позвао на хитно обустављање ватре

Генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је азербејџанске и јерменске снаге да хитно обуставе борбе и врате се преговорима, саопштио је његов портпарол Штефан Дижарик.

Како је навео, Гутереш позива стране да "хитно обуставе борбе, смање тензије и врате се суштинским преговорима без одлагања", преноси АП.

Сукоби су  избили између јерменских и азербејџанских снага око Нагорно-Карабаха, региона с већинским јерменским становништвом, који је прогласио отцепљење од Азербејџана 90-тих година.

Влада Јерменије прогласила је ратно стање и општу мобилизацију због ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху, а исто је учинио и Азербејџан.

Претходно је председник непризнате републике Нагорно-Карабах Араик Хартјуњан прогласио ратно стање и мобилизацију свих грађана старијих од 18 година.

Јерменија и Азербејџан дуго су у сукобу због отцепљеног азербајџанског већински јерменског региона Нагорно-Карабаха, а гранични сукоби појачали су се протеклих месеци.

Трамп: Зауставићемо борбе између Јерменије и Азербејџана

Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да ће САД покушати да зауставе насиље које је букнуло у недељу између Јерменије и Азербејџана.

"Веома помно гледамо на то. Имамо пуно добрих односа у том региону. Видећемо да ли то можемо да зауставимо", рекао је Трамп у недељу увече на конференцији за новинаре, преноси Ројтерс.

Јерменија и Азербејџан на корак су од рата после ескалације сукоба у азербејџанској области Нагорно-карабах с већински јерменским становништвом.

Најмање 16 војника и неколико цивила убијено је у нажешћим сукобима између Јерменије и Азербејџана од 2016. године, што је изазвало забринутост за стабилност на јужном Кавказу, који представља коридор за цевоводе кроз које нафта и гас стижу до светских тржишта.

Грчка спремна да допринесе деескалацији у Нагорно Карабаху

Грчка је осудила страдање становништва у Нагорно Карабаху и изразила спремност да помогне у смањењу тензија између Јерменије и Азербејџана.

У телефонском разговору шефова дипломатије Грчке Никос Дендијаса и Јерменије Зограба Мнацаканијана потврђене су снажне пријатељске везе између ове две земље.

Грчка је раније изразила посебну забринутост због нове екслације непријатељстава између Јерменије и Азербејџана и позвала на суздржаност, моментални прекид непријатељстава и повратак за преговарачки сто у оквиру ОЕБС-ове групе из Минска, пренео је ТАС.

"Мировно решење за спор око Нагорно Карабаха у складу са међународним правом једини је начин да се остваре регионална стабилност и безбедност", саопштено је из грчког министарства иностраних послова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер