субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скоро 30 одсто Европљана не може да оде на летовање
Хроника

Скоро 30 одсто Европљана не може да оде на летовање

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. август 2021.

Око 28 одсто Европљана не може да приушти себи недељу дана одмора ван места пребивалишта, а тај број расте на чак 60 процената међу сиромашним радницима, показује истраживање Европске конфедерације синдиката (ЦЕС).

 

Ти радници, чији су приходи испод прага сиромаштва, односно мањи од 60 одсто просечне плате, најлошије пролазе у Грчкој, где њих 88,9 одсто не може да оде на летовање, наводи се у студији.

Следе Румунија са 86,8 одсто и Хрватска са 84,7 одсто, преноси SeeBiz.

На четвртом месту је Кипар са 79,2 одсто, испред Словачке са 76,1 одсто.

Неједнакости између најсиромашнијих радника и оних других када је реч о одмору порасле су у протеклој деценији у 16 земаља чланица

Конфедерација истиче да су неједнакости између најсиромашнијих радника и оних других када је реч о одмору порасле у протеклој деценији у 16 земаља чланица.

Највеће разлике у могућности одласка на одмор између радника с приходима нижим од просечне плате и осталих радника су у Хрватској, Грчкој, Бугарској, Чешкој, Француској и Румунији.

Повећање неједнакости "показује да корист привредног раста у Европи у протеклој деценији није распоређена равномерно", каже помоћница генералног секретара ЦЕС Естер Линч.

ЦЕС се залаже за побољшање предлога европске директиве који треба да повећа најниже плате у ЕУ, а о којем ће Европски парламент расправљати након летње паузе.

Синдикална конфедерација се залаже за увођење "прага достојанства" који ће гарантовати да законом дефинисане минималне плате не могу бити мање од 60 одсто просечне плате, односно мање од 50 одсто просечне плате у било којој земљи чланици.

Тренутно је у 17 земаља чланица ЕУ минимална законом гарантована плата нижа од 60 одсто националне просечне плате, истиче ЦЕС.

ЦЕС заступа 45 милиона чланова 89 националних синдикалних организација у 39 европских земаља и 10 европских синдикалних федерација.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер