петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Грчке изгласала закон о проширењу територијаних вода у Јонском мору; Турска: Проширење вода у Егејском мору било би "узрок рата"
Хроника

Скупштина Грчке изгласала закон о проширењу територијаних вода у Јонском мору; Турска: Проширење вода у Егејском мору било би "узрок рата"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јануар 2021.

 Скупштина Грчке је изгласала закон којим се територијалне воде проширују на Јонском мору са шест на 12 наутичких миља.

У ретко јединственом гласању, завршеном са 284:0, представници четири опозиционе странке у парламенту с 300 места подржали су владу десног центра, док су чланови грчке Комунистичке партије били уздржани.

Иако тај потез не утиче директно на спор око поморске границе с Турском на Егејском мору, на истоку, премијер Киријакос Мицотакис рекао је посланицима да Грчка почиње да чвршће води спољну политику.

„Ово је јасна порука онима који нашој земљи покушавају да одузму права“, рекао је Мицотакис.

Проширењем на Јонском мору се подвлачи право Грчке да спроведе Конвенције Уједињених нација о праву мора, којом је 1982. допуштена ширина територијалних вода од 12 миља.

У брзом одговору на одлуку Скупштине Грчке о проширењу територијалних вода у Јонском мору, Турска је упозорила да би проширење вода у Егејском мору, сматрала „узроком рата“, јер би јој тиме због густог распореда грчких острва био блокиран приступ међународним водама.

Турсја „има витална права и интересе у полузатвореном Егејском мору, којим доминирају посебни географски услови“, рекао је портпарол Министарства спољних послова Турске Хами Аксој.

„Наш став је да се територијалне воде у том мору не могу једнострано проширити на начин који нашој земљи и трец́им земљама ограничава слободу пловидбе и приступ отвореним морима“, додао је он.

Грчка је прошле године склопила споразуме с Италијом и Египтом о разграничењу области за истраживање подморја и у преговорима је са Албанијом да спор о граници на мору изнесу пред међународни суд.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер