Хроника

Скупштина Србије: Шаип Камбери истакао заставу Албаније поред заставе Србије; Дачић: Истицање туђих симбола није у складу са Пословником; Напредњаци карикатурама из „Данаса“ доказивали да је „Вучић на мети Ђиласа“

Штампа
четвртак, 26. новембар 2020.

На данашњој седници Скупштине Србије њен председник Ивица Дачић није дозволио посланику Шаипу Камберију да на столу истакне заставу Албаније поред заставе Србије и замолио га је да је уклони.

На седници којој посланици постављају питања члановима Владе, Дачић је рекао да по Пословнику није дозвољено у пленарној сали истицати страначке симболе и симболе страних држава.

Посланик листе "Уједињена долина СДА Санџака", Шаип Камбери, поставио је питање о Закону о националним симболима, уз тврдњу да се застава Србије слободно вијори тамо где су Срби мањина, а да исти стандард у Србији не постоји за друге. Он је рекао да се залаже за равноправност и поставио пред себе малу, стону заставу Србије, а поред ње и заставу Албаније, уз објашњење да Национални савет Албанаца нема посебну заставу, већ користи државну албанску.

Дачић га је замолио да поштује Пословник и склони заставу Албаније, јер то није застава албанске националне мањине, а ако не жели, биће направљена пауза. Камбери је склонио заставе и питао да ли ће Влада покренути поступак измене тог закона.

Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Гордана Чомић, рекла је да ће предлог за измене Закона о националним саветима бити поднет након дијалога у оквиру Министартсва.

"На састанку свих националних савета тако је договорено, није Влада та која треба да каже националним мањинама шта је за њих добро", рекла је Чомић.

Премијерка Ана Брнабић је рекла да је поносна на све што Србија ради за националне мањине, да је чак у 42 локалне самоуправе у званичној употреби 11 језика, да 5,4 одсто ученика похађа школу на осам језика, а да је за шест година дато преко милион евра за Национални савет албанске националне мањине.

"Ако ви мислите да је чињеица да ви имате право на вашу заставу Савета националне мањине, а ви хоћете неку другу, онда то говори колико мислите да су реални проблеми албанске мањине у Србији" оценила је Брнабић.

Камбери је прокоментарисао да финансијска помоћ није поклон, него обавеза, а да нема важнијег питања од идентитета.

У излагањима о другим темама, посланик Странке правде и помирења, Муамер Зукорлић, питао је да ли ће се покренути одговорност за здравствено стање у јулу у Новом Пазару, Сјеници и Тутину, јер се, како је навео, "два човека смењују на челу новопазарске болнице", а резултати су лоши.

Премијерка му је одговорила да нико не бежи од одговорности, али да сада није тренутак за то, већ ће се о личној одговорности разговарати после пандемијде. Она је демантовала гласине да су хапшења због корупције у Новом Пазару била одложена због избора.

Док траје редовно заседање Скупштине Србије, посланици сваког последњег четвртка у месецу имају три сата да постављају питања члановима Владе.

Карикатурама из Данаса напредњаци доказивали да је „Вучић на мети Ђиласа“

Посланици владајуће коалиције осудили су најновије претње, како су рекли, председнику Србије Александру Вучићу, наводећи да се у јавности увелико ствара атмосфера припреме за његово и убиство његове породице.

Затражили су и од надлежних органа да реагују правовремено, јер нема политичког убиства без политичке позадине и да оно што прича Срђан Ного, заправо мисли Драган Ђилас.

Повод за оваква реаговања била је изјава Нога, некадашњег посланика Двери, у емисији „Без устручавања“ да ће председник Србије и цела његова породица имати трагичан крај.

– Ного, доскорашњи Ðиласов коалициони партнер, који је за политичку јавност престао да постоји, сада не бирајући речи којима вређа, бира страшан, нељудски пут не би ли некако поново доспео у жижу јавност. Он исцртава мету на чело чланова породице председника Вучића и то у тренутку када је Вучић објавио рат мафији и организованом криминалу, навео је Ђорђе Милићевић, посланик СПС, на почетку седнице Скупштине Србије, додајући да „српској квази опозицији и исфрустрираним политичарима ништа није свето“.

Милићевић је навео да ово није политичко понашање, већ оличење најприземније и најбизарније негативне кампање која само говори о моралу и карактеру оних који су овакав прљави и неморални политички маркетинг спремни да воде.

Према његовим речима, све је присутнији примитивизам, говор мржње и насиље и да је то постало оружје оних који немају своје политичке програме, и аргументе.

Посланик и потпредседник Српске напредне странке Миленко Јованов није се сложио са тврдњом социјалисте Милићевића да је у питању само кампања исфрустрираних људи, наводећи да то најбоље показује колико су се сви навикли на такву кампању и колико ником није стало шта ко говори о породици председника.

Јованов је казао да је замолио шефа посланика СНС Александра Мартиновића да данас постави питање, јер је, каже, пре пет дана плаћени убица Чаба Дер изјавио мађарским истражним органима да је од два криминална клана добио понуду да изврши атентат на Александра Вучића.

Вест је, каже Јованов, прошла „испод радара“ и без коментара, те додао да нема политичког убиства без политичке позадине. Јованов је подсетио и на насловну страну једног недељника на којој је снајпер био уперен у главу председника Вучића.

Наводећи да је Вучић „стао на жуљ“ криминалцима када им је објавио рат, Јованов је оценио да такви криминалци траже политичку подршку и додао да им се неки људи сами нуде, као и да се ствара атмосфера да мало ко реагује ако би се десило нешто тако.

Алудирајући на обраћање Драгана Марковића Палме, приметио је да се у скупштини у претходних неколико дана говорило о цени јунади и о томе где је све гостовао доктор Предраг Кон, а да нико није поменуо човека коме је нуђен новац да убије Вучића.

О претњама председнику Вучићу, забринутости за његов живот и живот његове породице, али и Драгану Ђиласу „као узроку свих проблема у Србији“, посланици СНС наставили су да говоре и током расправе о избору чланова скупштинских делегација и избору Бранкице Јанковић на место повереника за заштиту равноправност, која је позвана да учини све да заштити председника државе од константне дискриминације.

Чини се да је највећу забринутост за живот председника показао један од најмлађих посланика и професионални фудбалер Јанко Ленгура. Он је фотографијама карикатура из Данаса и насловним странама неких недељника више од пола сата доказивао да је Вучић мета тајкунских медија, Ђиласа и Шолака и чак затражио од Сандре Божовић, нове председнице Одбора за културу и информисање, да поведе рачуна како ће се убудуће понашати према тим медијима који позивају на убиство председника Србије. И Сандра Божовић, „са кнедлом у грлу“ говорила је о сопственој забринутости за живот председника и његове деце – трогодишњег Вукана, Данила и Милице и запитала шта треба да се деси још како би надлежни органи реаговали.

Банђур изазвао варнице

Идилу у коалицији која влада од констуитуисања новог сазива Скупштине Србије на кратко је нарушио Милош Банђур, посланик Српске напредне странке и бивши заменик градоначелника Ниша.

Очигледно незадовољан сопственим положајем у странци, али и у парламенту, Милош Банђур је током расправе о именовању чланова скупштинских делегација реаговао оштро наводећи да је нечувено да се НАТО лобисти бирају за шефове наших делегација у тој инстуитуцији, да места на важним скупштинским местима заузимају једни те исти људи иако парламент има 250 посланика, а да Русија изгледа не може без Бајатовића.

Иначе да подсетимо чланове делегације предлажу посланичке групе, па и СНС, чији је Банђур члан.

Банђур који је по писању медија 2015. године, захваљујући Братиславу Гашићу, једва избегао изгласавање неповерења у СНС због партијске непослушности, оценио је током расправе у парламенту да је човек који је предложен за шефа наше делегације у парламанетарној скупштини НАТО-а , заправо острашћени НАТО лобиста.

 “Ја сам против свих лобиста. Немам ништа против његовог става, али такав човек који вређа друге земље, пре свега Русију и председника Путина, нема право да буде шеф наше делегације у НАТО-у. Нисам чуо да се због својих изјава извинио Русији и Путину и тиме што вређа наша осећања према Русији“, рекао је Банђур, и алудирајући на Драгана Шормаза оценио је да је он поново предложен за шефа наше делегације у НАТО, по неком наследном праву.

Он је критиковао и што су стално једни те исти људи заступљени у нашим делегацијама, а у парламенту има чак 250 посланика, па се, како је рекао, стиче утисак да само они раде. У том контексту навео је и да је социјалиста Душан Бајатовић, иако се не појављује у парламенту чак ни у време када се бира његов шеф за председника скупштине, поново предложен за члана делегације у парламентарној скупштини ОДКБ.

 “Не знам зашто? Да ли неко хоће да наметне утисак да Руси не могу да живе без Бајатовића или да једноставно, било шта што се тиче Русије и односима са Русима, мора да има компоненту која се зове директор Србијагаса господин Бајатовић. Нејасно ми је да неко ко није активан бива и делегиран”, рекао је Банђур, додајући да је то његово лично мишљење.

Банђур је такође приметио да на седницама нема ни Стефана Кркобабића из Партије уједњених пензионера Србије ,а и он је, каже, у саставу неке делегације.

 “Знамо да ту постоје неке сродничке везе које није потребно објашњавати”, рекао је Банђур, примећујући да се све што чине мањи коалициони партнери приписује СНС која се у суштини најкорентније понаша.

Одговорио му је председник Скупштине Србије Ивица Дачић: “Ко каже да нема опозиције у скупштини? Шалим се, наравно. Пошто сам ја предлагач овог акта о којем сте говорили, дозволите ми да кажем да сам добио усаглашен предлог који су договориле све посланичке групе и сходно томе нисам инсистирао нити сагледавао, ни персонална питања, нити питања међусобног договора којој ће политичкој групи да припадне које место”.

Дачић је рекао да не улази у то кога су предложиле посланичке групе, нити је, каже, његово право да се у то меша, али да уважава да посланик СНС има право на своје мишљење.

Реаговала је и Снежана Пауновић, заменица шефа посланичке групе СПС која је објаснила колеги Банђуру да је Душан Бајатовић који је, каже, поменут као неко ко није присутан, позитиван на корона вирус и да због тога није долазио у парламент.

„Неприкосновено је право посланичких група да између себе изаберу своје представнике у делегацијама. У том смислу дозволићете социјалистима право да делегирају на начин на који процењују да је најпаметније”, рекла је Пауновић.

Она је додала да су шефови посланичких група разговарали о сваком члану делегације и усагласили састав делегација.

 “Јако је важно нагласити да овај парламент, лепо сте то председниче рекли, ипак има опозиције, али је бесмислено коментарисати људе на начин на који је то колега пробао да уради. Још је бесмисленије уколико имамо свест о томе да су шефови посланичких група разговарали о сваком члану делегације”, закључила је Пауновићева.

Нико из Српске напредне странке, међутим, није реаговао на ову, за актуелни сазив парламента помало необичну полемику.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]