петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије усвојила законе о Влади
Хроника

Скупштина Србије усвојила законе о Влади

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. март 2011.

Посланици српског парламента усвојили Измене закона о Влади и Закон о министарствима. Опозиција није присуствовала гласању. Према усвојеним изменама, сви чланови Владе дужни да у јавности изражавају и заступају њене ставове.

Скупштина Србије усвојила је Измене закона о Влади и Закон о министартсвима, чиме је створен предуслов за реконструкцију Владе, која ће убудуће имати 17 министарства и 21 члана. Премијер Цветковић биће, истовремено, и министар финансија.

У Скупштину Србије стигле су оставке 14 министара, упућене из кабинета премијера Мирко Цветковић.

Међу њима се налазе оставке министара који остају без функција као и оних чијим ће се министарствима придодати ресори.

Скупштини ће, током поподнева, бити упућена и имена кандидата за министре реконструисане Владе.

Републичка изборна комисија је, на данашњој седници, доделила посланички мандат правници Марији Бугарчић из Гуче, са изборне листе Либерално-демократска партија - Чедомир Јовановић, ради попуне упражњеног посланичког места.

Бугарчићева ће функцију посланика убудуће обављати уместо преминулог посланика Демохришћанске странке Србије Владана Батића који је, такође, изабран са изборне листе ЛДП-а - Чедомир Јовановић.

Измене Закона о влади добиле су подршку 129, а Закона о министарствима 127 посланика.

Чланови владе, државни секретари и директори посебних организација и служби Владе, како је предвиђено усвојеним измењеним Законом о Влади, дужни су да у јавности изражавају и заступају ставове владе.

Одлуку владе у јавности мора да заступа и члан тог извршног тела који је гласао против ње или је био уздржан, а информације о раду владе не могу се давати супротно начину одређеном њеним пословником.

Измене су направљене и када је реч о генералном секретару владе, па је сада предвиђено да му мандат престаје постављењем новог, оставком или разрешењем.

Та решења, како сматра предлагач, обезбедиће делотворнији рад Владе Србије. Циљ закона, како је наведено у образложењу, јесте рационалнија и функционалнија организација органа државне управе како би они радили ефикасније, али и смањење јавних расхода.

Усвојени закони ступиће на снагу даном објављивања у Службеном гласнику.

Опозиција критиковала предложене одредбе

У расправи која је претходила гласању, опозиција је оштро критиковала предложене одредбе, док су странке владајуће коалиције поручиле да ће оне допринети ефикаснијем раду Владе.

Из редова опозиције чуле су се замерке на досадашњи рад премијера Мирка Цветковића и других чланова владе, као и на законску одредбу којим се за министре прописује обавеза да у јавности заступају ставове Владе.

Посланици Српске напредне странке и Либерално-демократске партије затражили су смањење броја министарстава на 12, као и да се ресори прекомпонују, док су радикали тражили да се успостави ново министарство - за избегла, расељена и прогнана лица.

Лига социјалдемократа Војводине предложила је да се ресору економије, уместо регионалног развоја, припоји развој статистичких региона и тако надлежности министарства ограниче на једине регионе које уставни и правни систем Србије познаје - статистичке.

Парламент би у понедељак требало да разматра премијерове предлоге именовање министара, најавила председница Скупштине Славица Ђукић-Дејановић.

Полемика о обавези министара

Посланици опозиције затражили су да се из предложеног Закона о Влади избрише одредба по којој је министар дужан да у јавности заступа одлуку Владе и ако је гласао против ње, јер је то решење, како су навели, противуставно. Владајућа коалиција оценила је да је Влади потребно јединство и да је та одредба у складу са европским стандардима.

Шеф посланичке групе ДСС-а Милош Алигрудић оценио је да постоје двоструки стандарди за посланике и чланове владе, наводећи да посланик има слободан мандат, а министар обавезу да уместо онога што мисли каже оно за шта је гласала Влада.

Заменик шефа посланичке групе Нове Србије Мирослав Маркићевић навео је да се предложеном изменом уводи једноумље у вишепартијски систем.

Посланик ДС-а Срђан Миливојевић одговорио је да је потребно испољити јединство у јавности и поручио посланицима опозиције да погледају пословник руске и влада земаља ЕУ, па да ће видети какви су демократски принципи.

Посланици СНС-а затражили су да се амандманима број министарстава смањи на 12, чиме би се, како су навели, годишње уштедело четири милиона евра. Напредњаци су амандманом затражили и да члан владе не може да буде на другој јавној функицији, нити да обавља делатност која је неспојива са дужношћу члана владе.

Српска радикална странка је, такође, затражила да се из закона избрише одредба по којој је посланик дужан да заступа ставове владе у јавности.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер