петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Комазец: Ова Влада је Србију претворила у страну колонију
Хроника

Слободан Комазец: Ова Влада је Србију претворила у страну колонију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. фебруар 2011.

Ситуација у Србији је катастрофална, 600.000 људи је на ивици глади, а око милион на ивици егзистенције. За овакву ситуацију крива је Влада која распродаје национална добра и наставља да спроводи неолибералну политику не водећи рачуна о драстичном паду стандарда становништва, оцењује за "Вести" економиста др Слободан Комазец.

Ситуација у Србији је катастрофална, 600.000 људи је на ивици глади, а око милион на ивици егзистенције. За овакву ситуацију крива је Влада која распродаје национална добра и наставља да спроводи неолибералну политику не водећи рачуна о драстичном паду стандарда становништва, оцењује за "Вести" економиста др Слободан Комазец.

- Једна од највећих грешака ове Владе је што је дозволила да Србија, пољопривредна земља, изгуби производњу хране или, другачије речено, препустили смо ту стратешку грану Хрватима. Велике српске пољопривредно индустријске комбинате покуповале су хрватске компаније. Та грешка ће нам се врло брзо осветити. Осим производње хране, препустили смо Хрватима и другу стратешку грану - грађевинарство. На годишњем нивоу правимо дефицит са Хрватском већи од 600 милиона долара. Ова Влада је Србију претворила у страну колонију. При том се тако расипнички понаша да јој је потребан супервизор у облику Међународног монетарног фонда без кога не би могла уопште да функционише.

Већ од 1. марта поскупљује струја, колико ће због тога поскупети други производи?

- Много. Већ у старту основне животне намирнице ће поскупети три до пет одсто, а потом и други производи који нису директно повезани са струјом. Доћи ће до инфлаторног притиска, а инфлација је у Србији већ постала системска, уграђена деформација, која се константно убрзава без обзира на рестриктивну политику Народне банке Србије.

Колико је штетна продаја Телекома?

- Телеком се не сме продати. А ако то ипак ураде, паре неће потрошити за инфраструктуру, него за отплату страних обавеза. Постоји притисак светских кредитора на нас који траже уредну отплату. Сматрам да у Србији треба основати национални трибунал који би се искључиво бавио пљачкама у приватизацији. Онај ко прода Телеком морао би одговарати за то. Исто важи и за најављену продају Електропривреде Србије. Да не причам о протеклим приватизацијама. Па, наша власт је предвидела да странци могу куповати наше земљиште. Још само да крену да продају реке!

Куда иде Србија?

- Тренутно, док је ова Влада на челу, Србија има два пута. Један је да се и даље задужујемо у иностранству да би одржали какав такав социјални мир. При том нико не пита за цену кредита. Други пут је срљање у инфлацију. Трећег пута са овако неспособном Владом нема. Влада мора да води рачуна о националном интересу своје земље и народа, а не да ради против њега.

Очекујете ли социјалне немире?

- Не, синдикати су разбијени, синдикални лидери посвађани, а неретко у спрези са влашћу. У приватном сектору синдикати не значе ништа. Дакле, не постоји организована снага која би раднике окупила у протестима против неспособне Владе. За последње две и по године за трећину нам је пао стандард, у последње две године, како је обелоданио Међународни монетарни фонд, више од 400.000 људи је остало без посла, али масовних протеста није било. Народ пати, али је истовремено и депримиран, не верује никоме. Срамота је да у једној аграрној земљи попут Србије има гладних људи. А има их много.

Цена бензина иде горе због дешавања у Либији?

- Да, јер се цена формира на светском тржишту које реагује на потресе. Али, мислим да ће поскупљење нафте добро доћи и за пуњење државне касе. Виша цена, више и акцизе.

Динар поново нереално јача?

- Да, а то јачање нема ама баш никакво упориште у привредном расту или извозу. Напротив, привреда је потпуно гола, без перспективе да ће се нешто променити у скорој будућности. Рестриктивна политика НБС ће потпуно уништити националну валуту.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер