среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободна Далмација: Зашто Мађари масовно напуштају Србију?
Хроника

Слободна Далмација: Зашто Мађари масовно напуштају Србију?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. јун 2023.

 Србија скупо плац́а то што је окружена земљама Европске уније – Мађарском, Хрватском, Бугарском и Румунијом. Грађани Србије са са хрватским, мађарским, румунским или бугарским пасошима одлазе у ЕУ, а овај тренд је посебно изражен међу војвођанским Мађарима, пише Слободна Далмација.

Одмах после средње школе, због немогуц́ности да наставе школовање на матерњем језику, млади Мађари се селе у домовину својих предака. Исељавање је посебно изражено у пограничним областима са Мађарском, пише Слободна Далмација.

Вец́ина младих који заврше факултете у Мађарској се не враћају у Србију.

Они који су још номинално пријављени на адресама у Војводини, а радно способни, углавном раде преко границе. Путују на недељном нивоу између Србије, Аустрије и Немачке или свакодневно на релацији Србија – Мађарска.

Само гранични прелаз Хоргош – Реске прелази око 15.000 економских миграната, Мађара из Србије који имају двојно или само мађарско држављанство, и као такви равноправно конкуришу за послове у земљама чланицама ЕУ.

Највише се исељавају људи између 19 и 29 година. Пошто се млађи чланови породице из Србије населе у Мађарску, са њима долазе и очеви и мајке, деке и баке, тако да су нека мађарска села у Војводини прилично пуста.

Што се тиче урбаних средина у Војводини, овај тренд је најизраженији у Суботици. Мађари су некада били најбројнији у том граду, што више није случај.

Према попису из 2022. године, најбројнија национална мањина у Србији за нешто више од десет година смањена је за четвртину, па у Србији живи 70.000 Мађара мање у односу на 2011. годину.

Занимљиво је да је највец́и број економских миграната међу онима који су се бавили пољопривредом, што показује да се од ове делатности, која је вековима била главна привредна грана у Војводини, данас не живи као некада, па становништво са села посао налази у градовима, а најчешц́е у Мађарској.

(Слободна Далмација-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер