Хроника

Шоле и Ескобар: Предлог ЕУ да Косово и Србија нормализују односе историјска прилика коју обе стране треба да искористе

Штампа
понедељак, 30. јануар 2023.

 Саветник Стејт департмента Дерек Шоле и специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар оценили су у аутоском тексту за портал Коссев да је време за оснивање Заједнице општина са већински српским становништвом, као и да је предлог ЕУ да Косово и Србија нормализују односе историјска прилика коју обе стране треба да искористе.

„Сједињене Америчке Државе и Европска унија поново су ставиле нагласак на интеграцију Западног Балкана у трансатлантску породицу. Председник Бајден и канцелар Шолц су у фебруару 2022. године потврдили спремност и опредељеност ‘да се посао интеграције Западног Балкана приведе крају… како би се коначно остварила Европа која је целовита, слободна и у миру“, наводе Шоле и Ескобар за Коссев.

Они су нагласили да је међу најважнијим циљевима САД на Западном Балкану пружање помоћи у стварању услова за здрав, миран и одржив однос између Србије и Косова.

„У протеклих неколико седмица смо са изасланицима Француске, Немачке, Италије и ЕУ били у посети Београду и Приштини како би охрабрили обе стране да прихвате предлог ЕУ да две земље нормализују односе, прекину циклус кризе и конфронтација и одлучно напредују у својим европским интеграцијама. Верујемо да је ово историјска прилика коју обе стране треба да искористе“, истичу амерички званичници.

Како се додаје, један од најважнијих задатака остаје спровођење споразума о Асоцијацији/Заједници општина са већинским српским становништвом (А/ЗСО).

„Доста се дискутовало о томе и време је да се појасне ствари о томе шта она јесте, а шта није. Уопштено говорећи, она би била структура за општине са већински етничким српским становништвом која би координисала питања и услуге као што су образовање, здравствена заштита, урбано и рурално планирање и локални економски развој — другим речима, функције за које су све општине на Косову одговорне. То је начин да се побољша свакодневни живот људи, ствара поверење између етничких Срба и централне владе, обезбеди већа повезаност између севера и остатка земље и створи механизам за потпуније учешће Срба у грађанском животу Косова“, наводе Шоле и Ескобар.

Једнако важно, како истичу, спровођење Споразума о А/ЗСО-у је неиспуњена правно обавезујућа међународна обавеза која захтева деловање Косова, Србије и ЕУ, а ту је и даље посвећеност Сједињених Америчких Држава у пружању подршке дијалогу који се води уз подршку ЕУ.

Испуњавање обавезе Косова за оснивање А/ЗСО не подрива његов устав, нити угрожава његов суверенитет, независност или демократске институције. Изричито се противимо стварању било каквог ентитета који би личио на Републику Српску у Босни и Херцеговини

„Испуњавање обавезе Косова за оснивање А/ЗСО не подрива његов устав, нити угрожава његов суверенитет, независност или демократске институције. Изричито се противимо стварању било каквог ентитета који би личио на Републику Српску у Босни и Херцеговини“, додају.

Ексобар и Шоле указују и да међународна заједница не настоји да наметне решење. „Уместо тога, од Косова тражимо да пружи своју визију ове Асоцијације/Заједнице и вољни смо да пружимо експертизу и политичку подршку како бисмо осигурали да она функционише у најбољем интересу за све становнике Косова“, кажу.

„Специјални представник ЕУ је истакао да постоји четрнаест сличних аранжмана унутар Европске уније – од којих ниједан не крши европске системе ефективне владе. Косово у оквиру дијалога који се води уз подршку ЕУ може да одбаци опције које угрожавају његову правну структуру, али не може да одбија да испуни своје обавезе“, истичу амерички званичници.

Додају и да су Сједињене Америчке Државе, као земља која највише у свету подржава Косово, посвећене томе да пруже подршку народу Косова како би се осигурало да се не подрива његова уставна и правна структура.

„Како би Асоцијација/Заједница општина са већински српским становништвом изгледала? Општине са заједничким интересима, језиком и културом могле би кроз економију обима и размену најбољих пракси да заједно ефективније раде на решавању заједничких изазова у пружању јавних услуга. На пример, општине би могле да израде наставни план и програм на српском језику за локалне школе у неколико општина уместо да раде у вакууму и дуплирају напоре“, наводе.

Додају и да је таква сарадња по питању А/ЗСО у складу са пресудом Уставног суда из 2015. године и начелима доброг управљања који се већ примењују у другим деловима Европе.

„Шта Асоцијација/Заједница општина са већинским српским становништвом не би требало да буде? Она неће бити нови додатни ниво власти уз извршну и законодавну власт косовске владе“, пишу амерички званичници.

Шта Асоцијација/Заједница општина са већинским српским становништвом не би требало да буде? Она неће бити нови додатни ниво власти уз извршну и законодавну власт косовске владе

Они наглашавају да овај важан принцип сеже све до Ахтисаријевог предлога. „Општине сарађују у колективном спровођењу овлашћења у оквиру легитимних косовских институција и структура. Омогућавање одређеним општинама да ефективније врше овлашћења које већ имају, елиминисало би потребу грађана Косова да траже услуге од нелегалних паралелних структура – што многи сада и раде – и обезбедила би се транспарентност и законитост нове структуре према и у складу са косовским законима. Свака подршка и помоћ коју би Србија пружала заједници косовских Срба морала би да буде транспарентна и да пролази кроз ове легитимне односно званично допуштене канале“, наводе.

Према њиховим речима, такође је важно напоменути да Асоцијација/Заједница општина са већинским српским становништвом неће бити моноетничка. Т“о би биле општине са већински српским становништвом у којима не живе само етнички Срби, већ и друге етничке групе — Албанци, Бошњаци и други — чија права такође морају бити осигурана и заштићена. Чланови А/ЗСО-а били би локални званичници који су већ изабрани као представници свих становника у својим општинама“, кажу.

Осигуравање да Асоцијација/Заједница остане отворена за све етничке групе и буде унутар структуре косовског правног оквира биле су главне забринутости Уставног суда Косова који је позвао да се првобитни предлог не одбаци, већ прилагоди и поновио је обавезу оснивања такве Асоцијације/Заједнице у складу са Бриселским споразумом, додају Шоле и ЕКсобар.

„Као најближи пријатељ и савезник Косова, верујемо да ће Косово радећи на оснивању Асоцијације/Заједнице општина са већински српским становништвом испунити елемент од критичне важности који је потребан да Косово са пуним правом изгради будућност као суверена, мултиетничка и независна земља која је интегрисана у евроатлантске структуре.

Спремни смо да подржимо Косово у испуњавању ове обавезе и бићемо уз њега све време. Будућност Косова и Србије – и њихове омладине која сада тражи прилику у иностранству – може бити светла у Европи која је уистину „целовита, слободна и у миру’. Ово је тренутак који треба заједно да искористимо“, кажу.

(КоССев-Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]