Хроника

Шпекуланти изнели 1,2 милијарде евра из земље

Штампа
понедељак, 02. август 2010.

Капитал из иностранства намирисао уносан бизнис са репо операцијама Народне банке Србије, па је у земљу ушло 1,8 милијарди евра. – На каматама у репо операцијама шпекуланти зарадили – милијарду евра

Из Србије је „испарило” милијарду и двеста милиона евра, а ускоро би могло да „побегне” још око 600 милиона. Толики новац није потрошен на увозну робу због чега би могао да буде оптужен трговачки лоби, а те паре нису служиле ни за враћање кредита. Али, јесу изнете из Србије и то легалним трансакцијама.

У банкарским круговима тврди се да је новац који је побегао (и спрема се да побегне) из Србије заправо шпекулативни капитал који је стизао у време кад су камате Народне банке Србије на репо операције биле више него примамљиве.

Иначе, репо операције НБС служиле су као мера монетарне политике којом је централна банка повлачила динаре са тржишта да би „хладила” прегрејану потрошњу.

Према рачуницама банкара, шпекуланти су до прошле године у Србију унели 1,8 милијарди евра привучени „пријатним мирисом” лаке зараде коју им је омогућила Народна банка Србије. Те евре шпекуланти (међу којима је било и великих, познатих европских банака) су продавали и за добијене динаре куповали вредносне папире НБС која је за ту трансакцију (репо операције) једно време давала камату и 24 одсто. У београдским банкарским круговима неподељено је мишљење да је гувернер централне банке Радован Јелашић знао за ову операцију и да је немо посматрао како у земљу улази шпекулативни капитал. Само од камате шпекуланти су, тврде добро обавештени банкари у Београду, зарадили и изнели из Србије у последње три године – милијарду евра.

Та сума заправо је цена којом су гувернер Јелашић и Народна банка платили држање инфлације у Србији око планираног нивоа.

Илустрације ради, реч је о суми новца с којим може да се направи 500 километара аутопута.

Пошто је камата пала на осам одсто, инвеститори-шпекуланти су почели да се повлаче јер више немају интерес. Сада је процес обрнут од оног од пре неколико година – шпекуланти су с динарима које су имали куповали евре и износили их из земље. Од 1,8 милијарди евра, колико је у Србију ушло шпекулативног капитала до 2009. године, од почетка 2010. до краја јуна изнето је 1,2 милијарде. Банкари верују да ће и преосталих 500-600 милиона евра бити изнето из Србије и поред савета аналитичара француске банке БНП Парибас (с почетка марта) који су саветовали инвеститоре да купују српски динар док је слаб прогнозирајући да ће евро у Србији достићи вредност од 105 динара, да ће српска валута до краја 2010. године ојачати и да ће почетком 2011. вредети око 90 динара.

– Оно што је важно да јавност у Србији зна је да шпекуланти у овом послу нису били никакви сумњивци, међу њима има веома цењених европских банака, и да они нису радили никакав прљав и незаконит посао. Они су само искористили могућност која им је у Србији била пружена, а о последицама такве операције морао је да брине неко други. Рецимо, гувернер Радован Јелашић и Народна банка Србије – каже банкар који је инсистирао на анонимности.

М. Бркић

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]