среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Спор посланика ЛДП-а и ПУПС-а због пензија
Хроника

Спор посланика ЛДП-а и ПУПС-а због пензија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. децембар 2009.

Скупштина Србије завршила је расправу о амандманима на предлог измена закона о пензијско-инвалидском осигурању, коју је обележила двочасовна оштра полемика између посланика ЛДП-а и ПУПС-а, око реформе пензионог система, али и око новца у буџету за наредну годину, намењеног за пензије.

Посланици ЛДП-а предложили су да се смање пензије за један одсто за сваку недостајућу годину радног стажа, што значи, како тврди ЛДП, да би овом мером било обухваћено 18 одсто пензионера. Како је рекао Чедомир Јовановић, лидер ЛДП-а, 30 одсто буџета иде за пензије, што не може ниједна земља да поднесе. Јовановић је казао да ЛДП предлаже краткорочну меру како би се створили услови за развој, јер ће, у супротном „2011. године бити још мање људи који раде, а још више оних који од државе нешто траже”. Јовановић је оптужио власт да гледа кроз прсте онима који не плаћају доприносе, а „после држава плаћа повезивање стажа да би то неке наредне генерације платиле”.

Милисав Петронијевић (СПС) рекао је да је идеја ЛДП-а генерално прихватљива, али не у овом тренутку, јер би то значило да мале пензије буду још мање. Он је казао и да треба што пре започети реформу пензионог фонда.

Мома Чолаковић (ПУПС) рекао је да је неприхватљиво смањивање пензија и додао да се стално поставља питање где су паре и одговорио да су паре које су садашњи пензионери зарадили отишле у болнице, хале, универзитете и фирме, који су после 2000. године приватизовани, а ниједан динар од тих пара није отишао у Фонд ПИО. Јовановић је оптужио ПУПС да не штити интересе пензионера већ своје позиције.

Реаговала је и Нада Колунџија, шеф посланичке групе ЗЕС-а, рекавши да је погрешно супротстављати пензионере и младе, наводећи да пензије нису социјална категорија већ стечено право.

Диана Драгутиновић, министар финансија, казала је да је ЛДП-ов амандман неприхватљив и да неће бити смањивања пензија, јер пензионери нису одговорни за економску ситуацију.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер