Хроника

Спутњик: Може ли коронавирус да заустави привреду Кине?

Штампа
субота, 25. јануар 2020.

 За непуних месец дана нови корона вирус, који се појавио у Кини, однео је 26 живота, а више од 850 људи је заражено.

И док се броје људске жртве, многи се питају колику ће економску штету да "плате" Кинези.

Рачуницу тек треба да изведу финансијски аналитичари, али је извесно да ће највеће штете претрпети кинески туризам и сектор путничког превоза.

Јавни превоз је већ обустављен у 10 градова. У провинцији Хубеј, која има 60 милиона становника, храмови су затворени. У потпуној изолацији су три кинеска града. Железничке станице су углавном затворене, летови су суспендовани и на главним саобраћајницама.

Шангај је затворио кинески "Дизниленд", како би се спречило ширење вируса, затворен је Забрањени град, а најављено је да ће и неки делови великог Кинеског зида бити затворени.

Намеће се питање може ли вирус да заустави Кину у економској експанзији. Консултант за развој и инвестиције Махмут Бушатлија каже да вирус не може да заустави економске процесе у Кини, те да и чињеница да су затворени поједини градови не значи да ће они престати да раде.

"То је само карантин, не могу да комуницирају са остатком света, али оно што произведу могу да продају. Данас постоје системи елиминисања било каквих опасних материја. То је уобичајено у међународној трговини да обрадите материјале које извозите да не би неки вирус или бактерија отишла са њима", навео је он.

И Светска здравствена организација саопштила је да нема оправдања за ограничење трговине са Кином.

Бушатлија каже да увек постоји могућност да се ситуација исполитизује и да се стање прикаже као много драстичније него што јесте.

"Могло би се очекивати од САД да уведе неке санкције на путовање према Кини и из Кине према Америци и да то представе као бојазан од тог вируса", навео је Бушатлија.

Како каже, Америка покушава већ дуго да нађе оправдање за то да на неки начин онемогући нормалне трговинске токове са Кином, која је носилац технолошког развоја.

Путницима враћају новац

Губици које ће претрпети кинеска економија тек ће да се сабирају. Током прославе Кинеске нове године, која почиње данас, отказани су многи летови и бројне манифестације. Очекивало се да ће више од 400 милиона Кинеза путовати током празника чија вишедневна прослава традиционално представља један од најпрометнијих периода за авио-компаније, друмски и железнички путнички сектор, хотеле, туристичке атракције....

Уместо тога, отказују се летови и хотелске резервације, јер се људи суочавају са увођењем ограничења на путовања или се због страха од заразе одлучују да остану код куће, наводи ББЦ.

Многе авио-компаније су пристале да врате новац путницима за купљене карте или да им омогуће да бесплатно изврше промену резервације, а њихов пример следе и велики хотелски ланци јер су најављена већа ограничавања путовања.

Након што је Кинеска управа за цивилно ваздухопловство саопштила да би авио-компаније требало да рефундирају средства путницима за отказане летове, три водећа авио-превозника у земљи, Чајна саутерн ерлајнс, Чајна истерн ерлајнс и Чајна ер, забележиле су пад цена акција. Примера ради, акција Чајна истерн ерлајнса је потонула ове седмице за чак 13 процената.

Највећа кинеска туристичка агенција Трип је такође саопштила да ће се одрећи свих накнада за отказивање хотела у којима је платила резервације соба, као и трошкова које је имала на име изнајмљивања аутомобила и купљених карата за обилазак туристичких атракција у Вухану, граду који је епицентар епидемије.

Хотелске групације, попут Интерконтинентала (ИХГ) и Хајата, омогућиће гостима да промене датум или откажу боравак у већини њихових хотела у Кини за време празника Лунарне нове године.

ИХГ има 443 хотела у Кини, Хонгконгу, Макаоу и Тајвану под различитим брендовима, а у Вухану има четири. Оператори казина су такође регистровали пад акција, посебно они који имају пословање у Макаоу. Овај град је дом бројних казина која су у власништву Лас Вегас сендса и Вајн резортса.

Трпе и биоскопи

Последице коронавируса трпе и биоскопи у Кини, будући да су одложене премијере седам филмова најављених за време Лунарне нове године.

Туризам представља све важнији део кинеске економије и процењује се да доприноси са око 11 одсто кинеском економском расту и да запошљава око 28 милиона људи. Кину је 2018. године посетило 62,9 милиона туриста, што је ту земљу сврстало на четврто место најпопуларнијих туристичких дестинација у свету после Француске, Шпаније и САД, према туристичкој ранг-листи УН-а.

Штета и ван Кине

Штету од избијања коронавируса ће вероватно претрпети и компаније изван Кине, првенствено произвођачи луксузне робе, имајући у виду да Кинези током Лунарне нове године воле да иду у шопинг у иностранство ради куповине скупих, брендираних производа. Компанија ЛВМХ, која поседује брендове Барбери, Луј Витон и Хермес, објавила је да је већ ове недеље забележила пад продаје.

Вирус стигао и у Европу, у Француској троје заражених

Француској је потврђен трећи случај смртоносног коронавируса, што су први регистровани случајеви тог обољења у Европи, јавља АП.

Француске власти су раније објавиле да су те три оболеле особе путовале у Кину, а да су две од њих из исте породице,

(Спутник)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]