петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија поднела кандидатуру за ЕУ
Хроника

Србија поднела кандидатуру за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. децембар 2009.

Председник Србије Борис Тадић предао је у Стокхолму шведском премијеру Фредрику Рајнфелту кандидатуру за пуноправно чланство Србије у ЕУ. Наредне године статус кандидата, очекује српски председник.

Српски председник Борис Тадић, предајући захтев за чланство у ЕУ, рекао је да ће Србија у неколико наредних година испунити све услове како би постала пуноправна чланица Европске уније.

"Пут ка чланству је дуг и биће потребне велике реформе, али ће Србија испунити све неопходне услове за чланство", рекао је шведски премијер Фредрик Рајнфелт на конференцији за новинаре.

Шведски премијер је, изразивши задовољство што је лично примио апликацију, рекао да ће европска интеграција Србије представљати позитиван помак у свеукупној стабилности Европе.

"Данас је историјски дан за Србију", рекао је председник Тадић. "За ових десет година наш циљ је био да уведемо Србију у ЕУ и тај циљ није био пука вежба већ и симболика", рекао је Тадић.

Српски председник је рекао да очекује да ће Србија у наредних неколико година испунити све услове како би постала пуноправна чланица ЕУ, нагласивши да ће Београд "наставити напоре да ухапси све оне који су оптужени за ратне злочине".

"Ми ћемо испунити све услове и не тражимо да тај временски период буде скраћен", рекао је Тадић, додавши да поздравља план грчког премијера Јоргоса Папандреуа о проширењу Уније 2014. године.

На пријему, који је шеф шведске дипломатије Карл Билт организовао после предаје апликације, Тадић је рекао да очекује да Србија у 2010. години добије статус кандидата за чланство у Европској унији.

"Неко ће рећи да је то пребрзо. Али, пре само два месеца ни сам нисам веровао да ће бити одмрзнут Прелазни трговински споразум, па се то догодило", рекао је Тадић. "Данас није обичан дан за нас у Србији. Сећамо се да смо само пре десет година били у великој кризи, изолацији и ратовима, а данас, десет година након тога, аплицирамо за статус кандидата у Европској унији".

"Циљ за наше интеграције је 2014. година. Мислим да можемо бити позитивно изненађени", рекао је Тадић уз очекивање да ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању у земљама Европске уније започне "што је пре могуће"

Тадић је рекао да је данас дан када су идеје Зорана Ђинђића потврђене и додао да Европа значи посвећеност трајној демократији.

Председник Тадић се захвалио премијеру Рајнфелту и шефу дипломатије Карлу Билту и свим члановима шведске владе на подршци Србији.

Европски комесар за проширење Оли Рен рекао је, након што је Србија поднела кандидатуру за пуноправно чланство у ЕУ, да је тј догађај "круна шведског председавања" Унијом и поручио да Европска комисија једва чека да почне да сарађује са Србијом.

"Србија креће ка Унији, цео Западни Балкан креће ка ЕУ и то је важно за стабилност и мир Југоисточне Европе, рекао је Рен, који је присуствовао церемонији предаје кандидатуре.

Церемонији у Стокхолму присуствовао је и шеф шведске дипломатије Карл Билт.

Састанку који је уследио после предаје кандидатуре присуствовали су и министар спољних послова Србије Вук Јеремић, потпредседник Владе Божидар Ђелић и шефица Канцеларије за придруживање Србије ЕУ Милица Делевић.

Влада Србије је у суботу донела одлуку о подношењу кандидатуре за чланство у Унији до краја године, а Шведска као председавајућа одредила је 22. децембар као датум када та одлука може изванично да буде формализована.

Кандидатура за чланство у ЕУ је корак у процесу европских интеграција, који следи пошто на снагу ступи Споразум о стабилизацији и придруживању или док траје процес његове ратификације.

После подношења канидатуре, захтев за добијање статуса кандидата ће бити стављен на дневни ред састанка Савета министара ЕУ, а уколико га подрже министри свих 27 земаља чланица ЕУ, биће прослеђен Европској комисији.

Комисија ће након тога Србији проследити опсежан упитник, а одговор о прихватању кандидатуре следи пошто држава која жели статус канидата одговори на питања из упитника.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер