четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија се неће жалити на пресуду Ејупу Ганићу
Хроника

Србија се неће жалити на пресуду Ејупу Ганићу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. август 2010.

Тужилаштво за ратне злочине неће се жалити на одлуку Суда за екстрадиције у Лондону којом је тај суд одбио да изручи Србији бившег члана ратног председништва Босне и Херцеговине (БиХ) Ејупа Ганића.

"У ситуацији када се бивши члан ратног председништва БиХ Ејуп Ганић већ налази у Босни, улагање жалбе и сношење великих трошкова било би нецелисходно, јер би чак и у случају успеха жалбе таква одлука била фактички неспроводива", наведено је у данашњем саопштењу Тужилаштва за ратне злочине.

Тужилаштво је одлуку донело на основу анализе и данас спроведених консултација са представницима енглеске Краљевске тужилачке службе и правним заступницима Србије из Лондона.

У саопштењу је наведено да Тужилаштво за ратне злочине сматра да су у одлуци о екстрадицији пренебрегнуте неке чињенице и докази о учешћу Ганића у ратном злочину у Добровољачкој улици у Сарајеву маја 1992, те да су одређени политички разлози однели превагу над правом и чињеницама.

Иако је одустало од жалбе, Тужилаштво је најавило да ће наставити истрагу до потпуног расветљавања свих чињеница и околности о ратном злочину у Добровољачкој улици и улози Ганића у том злочину.

Додаје се да Тужилаштво "и даље остаје чврсто при ставу" да истрага о догађајима у Добровољачкој мора бити завршена.

Ганић је ухапшен 1. марта на аеродрому Хитроу у Лондону, на основу потернице коју је Србија расписала за њим и још 18 особа из БиХ због напада на колону ЈНА у Сарајеву, 3. маја 1992. године.

Десет дана након хапшења пуштен је из екстрадиционог притвора уз кауцију од 300.000 евра и забрану напуштања Велике Британије до одлуке суда о његовој екстрадицији.

Правосудни органи Србије су истрагу против Ганића покренули децембра 2008. године због сумње да је непосредно, заједно с другим лицима, супротно споразуму о мирном повлачењу јединица ЈНА из БиХ, издао наређења за нападе на објекте ЈНА у Сарајеву - војну болницу, Дом ЈНА, колону санитетских возила и војну колону у Добровољачкој улици.

Суд у Лондону одбио је 27. јула захтев Србије за изручење Ејупа Ганића Србији.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер