Početna strana > Hronika > Srbija se neće žaliti na presudu Ejupu Ganiću
Hronika

Srbija se neće žaliti na presudu Ejupu Ganiću

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. avgust 2010.

Tužilaštvo za ratne zločine neće se žaliti na odluku Suda za ekstradicije u Londonu kojom je taj sud odbio da izruči Srbiji bivšeg člana ratnog predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Ejupa Ganića.

"U situaciji kada se bivši član ratnog predsedništva BiH Ejup Ganić već nalazi u Bosni, ulaganje žalbe i snošenje velikih troškova bilo bi necelishodno, jer bi čak i u slučaju uspeha žalbe takva odluka bila faktički nesprovodiva", navedeno je u današnjem saopštenju Tužilaštva za ratne zločine.

Tužilaštvo je odluku donelo na osnovu analize i danas sprovedenih konsultacija sa predstavnicima engleske Kraljevske tužilačke službe i pravnim zastupnicima Srbije iz Londona.

U saopštenju je navedeno da Tužilaštvo za ratne zločine smatra da su u odluci o ekstradiciji prenebregnute neke činjenice i dokazi o učešću Ganića u ratnom zločinu u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu maja 1992, te da su određeni politički razlozi odneli prevagu nad pravom i činjenicama.

Iako je odustalo od žalbe, Tužilaštvo je najavilo da će nastaviti istragu do potpunog rasvetljavanja svih činjenica i okolnosti o ratnom zločinu u Dobrovoljačkoj ulici i ulozi Ganića u tom zločinu.

Dodaje se da Tužilaštvo "i dalje ostaje čvrsto pri stavu" da istraga o događajima u Dobrovoljačkoj mora biti završena.

Ganić je uhapšen 1. marta na aerodromu Hitrou u Londonu, na osnovu poternice koju je Srbija raspisala za njim i još 18 osoba iz BiH zbog napada na kolonu JNA u Sarajevu, 3. maja 1992. godine.

Deset dana nakon hapšenja pušten je iz ekstradicionog pritvora uz kauciju od 300.000 evra i zabranu napuštanja Velike Britanije do odluke suda o njegovoj ekstradiciji.

Pravosudni organi Srbije su istragu protiv Ganića pokrenuli decembra 2008. godine zbog sumnje da je neposredno, zajedno s drugim licima, suprotno sporazumu o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici.

Sud u Londonu odbio je 27. jula zahtev Srbije za izručenje Ejupa Ganića Srbiji.

(Mondo)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner