Početna strana > Hronika > Srđa Janković: Postoji mogućnost da se dodatno pogorša epidemiološka situacija u Srbiji, mere poput ograničenja kretanja sada se ne razmatraju
Hronika

Srđa Janković: Postoji mogućnost da se dodatno pogorša epidemiološka situacija u Srbiji, mere poput ograničenja kretanja sada se ne razmatraju

PDF Štampa El. pošta
sreda, 21. oktobar 2020.

 BEOGRAD - Imunolog, član Kriznog štaba Srđa Janković potvrdio je za Tanjug da će sutra biti održana sednica Kriznog štaba, i naveo da se prati epidemiološka situacija u zemlji i da će se u skladu sa tim dalje reagovati, ali da se mere poput ograničenja kretanja sada ne razmatraju.

On je rekao da je jedna od mogućnosti da se uvede obavezan PCR test za ulazak u Srbiju, ali i istakao da će se više o tome znati nakon sutrašnjeg sastanka Kriznog štaba.

"U ovom trenutku još uvek nisu konkretne dodatne mere u razmatranju, ali mere će pratiti situaciju. Jedna od mogućnosti je da se uvede negativan PCR test za ulazak u Srbiju, ali koliko je realna ne mogu da kažem pre sastanka", rekao je Janković.

Postoji mogućnost da se dodatno pogorša situacija

Postoji mogućnost da se dodatno pogorša epidemiološka situacija u Srbiji i mora se učiniti sve da se to ograniči, kaže imunolog Srđa Janković i ističe da je neophodno pridržavanje propisanih mera u borbi protiv kovida-19.

Janković navodi da su držanje distance, nošenje maske, ograničavanje okupljanja, dezinfekcija i higijena ključni da bi se prenošenje virusa sprečilo.

On je rekao Tanjugu da će se eventualno pooštravanje mera sagledati, te da je važno da se sa prvim simptomima jave lekaru i po potrebi urade testiranje na virus, napominjujući da asimptomatski slučajevi mogu da zaraze druge.

Janković je ukazao i da je teško proceniti koliki je udeo asimptomatskih slučajeva i dodao da ih je negde i deset puta više nego simptomatskih, ali i da to varira od populacije od populacije.

"Mislim da epidemija nije sinhronizovana, negde tinja, negde se razbuktava, takav je tok ove pandemije", rekao je Janković, objašnjavajući razlike u broju zaraženih u zemljama regiona.

U socijalnim ustanovama zaraženo 11 korisnika i 13 zaposlenih

Zaključno sa današnjim danom, u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih, potvrđeno je prisustvo virusa kod 11 korisnika i 13 zaposlenih, prenosi ministarstvo rada.

Ukupan broj izlečenih korisnika ustanova socijalne zaštite iznosi 1082, a broj izlečenih osoba koje su zaposlene u ustanovama socijalne zaštite iznosi 429.

Korisnici u ustanovama socijalne zaštite za koje postoji procena da mogu biti potencijalni prenosioci virusa smešteni su u izolaciju, dok zaposleni u ustanovama socijalne zaštite, kod kojih postoji ovakva opasnost, ne dolaze na posao i nalaze se u kućnoj izolaciji, navodi se u saopštenju.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner