петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Мајер: Србији потребне храбре и креативне економске мере
Хроника

Стивен Мајер: Србији потребне храбре и креативне економске мере

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. фебруар 2011.

О изгледима за превремене изборе, сарадњи са Хагом и економској ситуацији у Србији разговарамо са професором на Универзитету за националну безбедност у Вашингтону, Стивеном Мајером.

Мајер: “Влада Србије се суочава са истим проблемима са којима је била суочена кад је дошла на власт: економија која стагнира, традиционална и устаљена гледишта у погледу односа са Западом, посебно у вези са чланством у ЕУ и НАТО. У таквој ситуацији, прва ствар која се спроводи је реорганизација владе, а то је сигнал да се председник спрема за изборе, мада се у међувремену наговештава и могућност превремених избора, али мислим да је прерано о томе говорити. Потребна је далеко интензивнија дебата о проблемима са којима се суочава Србија и отреситије акције опозиције посебно у погледу економских програма и планова.”

Глас Америке: Да ли постоји било каква веза између ситуације на Блиском истоку и на Балкану?

Мајер: “Ситуација на Блиском истоку се неће одразити на Балкан. Али, поука блискоисточне ситуације је да се свет мења. Западне силе имају далеко мање утицаја сада него што је то било раније у, рецимо, северној Африци, на Блиском истоку или на Балкану. Другим речима, земље Блиског истока, као и балканске земље ће морати да се далеко више ослоне на саме себе и своје потенцијале. Оне би требало да искористе новонасталу ситуацију и развију аутентичне економске програме, који би били далеко шири и оригиналнији.”

Глас Америке: Како бисте проценили досадашњи прогрес Србије у сарадњи са Хашким трибуналом?

Мајер: “Мислим да би се хапшењем и испоруком Ратка Младића задовољили захтеви Хашког трибунала, што би увелико унапредило позицију Београда. Међутим, шире питање се односи на опште односе Србије према Хашком трибуналу. Тадићева влада сматра сарадњу Београда са Хагом нужном компонентом свог успешног развоја односа са западом, са ЕУ и САД. Изручење Младића и других оптужених је начин да се убрза улазак Србије у евро-атланску заједницу. Међутим, та заједница више није оно што је била пре 15-20 година у погледу своје кохезије или политичких ставова. Мислим да су таква гледишта застарела и не одражавају нову реалност. Хашки трибунал је на издисају и Београд би требало да постави себи питање какве ће стварне добити имати и шта је циљ те сарадње. Ако је у питању Младић, Срби би могли да му суде сами, уместо Хага.”

Глас Америке: Под претпоставком да дође до промене власти у Београду, шта би нова гарнитура могла да постигне?

Мајер: “Тадић, Николић, Коштуница, сви ти лидери ће бити суочени са истим проблемима. Питање је како би се они ухватили у коштац са тим изазовима. Какву политичку храброст и оригиналност ће показати и какве економске програме ће предложити. Не верујем да ће једноставна промена лидера и влада допринети много. Ипак, све зависи од политичке креативности нових људи и идеја. Досадашњи проблеми су недостатак храбрих економских мера и акција, укључујући свакако сарадњу са Европском унијом, али и са Русијом, Кином, Јапаном, другим земљама Азије, Јужном Америком, итд.”

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер