четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > СТО: Како делити туђа природна богатства
Хроника

СТО: Како делити туђа природна богатства

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. август 2010.

Експерти Светске трговинске организације сматрају да је неопходно да се контролише трговина сировинама у свету. О томе се говори у „Извештају о светској трговини", који је припремила ова организација.

Светска трговина је опстала у тешким временима и сада се постепено обнавља. Експерти СТО су озбиљно забринути за трговину природним ресурсима, и како ће се променити цене за сировине. У овај термин аутори извештаја убрајају минерално гориво, рудна, шумска и морска блага.

Нова светска мода: делити туђа природна богатства

Кроз цео извештај експерти СТО говоре о једној идеји - да се трговина природним ресурсима мора контролисати. Са једне стране, јасно је да је СТО спремна да примени све снаге у овако перспективном пројекту. Али са друге стране, исувише грубо звучи позив да се наметну своја правила игре извозницима природних добара. Русија је са те тачке гледишта прва на удару, сигуран је начелник за планско финансијско управљање Академије Државне службе Јевгениј Моторигин:

У Русији има превише свега. Пре свега рудних блага. Зато се с времена на време у различитим изјавама представника СТО, у изјавама представника структура власти различитих земаља чује идеја да се ти ресурси узму под контролу. Перспектива је предивна. Замислите слику: Руси растежу хармонику док цео светски капитал обрађује, прерађује, користи ресурсе и с времена на време даје музичарима да поједу и попију. Ја мислим да је такав пут увредљив за нас. Зато нас индиректно све те изјаве вређају.

Идеја да Русија има превише природних ресурса није нова. Пре неколико година бивши државни секретар САД Медлин Олбрајт није крила емоције када је говорила да богатства Сибира не припадају само Русији. Али тема може и да се развије. Можда је дошло време да се каже да гас из шкриљаца не припада само САД? Што га не би поделили? Бар међу земљама Северне и Јужне Америке.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер