петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратфор: Сукоб Брисела и Приштине неминован
Хроника

Стратфор: Сукоб Брисела и Приштине неминован

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. децембар 2008.

Позадина негодовања Приштине због размештања Еулекса на Косову није чињеница да је Европска унија уважила услове Београда за долазак мисије већ намера Брисела да се обрачуна са „косовском подземном економијом заснованој на кријумчарењу”, оцењује се у анализи америчке агенције Стратфор (Strategic Forecasting Inc). Ова приватна тексаска агенција, која се од 1996. године бави прикупљањем обавештајних података из јавних извора, наводи у најновијем извештају о Косову да је „припремљена сцена за озбиљан сукоб Брисела и Приштине, што је већ наговештено протестима против Еулекса и бомбашким нападом 14. новембра на седиште ЕУ на Косову”.

Иронично је да Приштина више није у сукобу са Београдом, већ са Бриселом, наводи Стратфор, оцењујући да су се интереси Косова и ЕУ разишли. „Приштина жели суверенитет над целом својом територијом, укључујући и области са српском већином, док Брисел жели да почне да врши притисак на необуздане операције кријумчарења наркотика и људи у новој држави”. По оцени Стратфора, младе девојке из Молдавије и Украјине редовно се транспортују преко Балкана и Косова, али главни извор прихода Косова је транспорт хероина који из Авганистана и централне Азије улази на Балкан преко Турске, док се са Косова дистрибуира даље у Европу. „Европске власти, које су се деценијама бавиле косовском мафијом, сасвим су свесне стратешког значаја Косова за кријумчарске операције. Чланице ЕУ већ су појачале обавештајне операције против кријумчарења унутар Косова и његових могућих веза с косовском владом”, јер су „многи из садашњег косовског лидерства директно повезани с операцијама трговине дрогом”, пише у извештају. Стратфор наводи и да „већина актуелних косовских лидера, укључујући премијера Хашима Тачија, има прошлост у Ослободилачкој војсци Косова која је углавном била финансирана кријумчарењем наркотицима”. „Косово зато данас види НАТО као довољну сигурносну гаранцију од поновне српске агресије, а Приштина сматра мисију ЕУ непотребном за одржање суверенитета. Из перспективе наркотрговине и њених помагача, Еулекс сасвим сигурно није добродошао”, оцењује се у анализи.

Како је за „Политику” изјавио професор Радослав Гаћиновић, са Института за политичке студије, стручњак за националну безбедност и борбу против тероризма, територија Косова тренутно је „најзапуштенији простор на тлу Европе”.

– Отворене границе према Македонији и Албанији остављају мафији одрешене руке за кријумчарење наркотика, трговину људима и оружјем. Унмик није могао озбиљно да се ухвати у коштац са овим проблемима, али са Еулексом ће бити другачије. Било је само питање времена када ће ЕУ схватити озбиљност организованог криминала на Косову управо због чињенице да кријумчарена роба завршава на европском тржишту – рекао је Гаћиновић.

Он је казао да о распрострањености мреже косовског организованог криминала у Европи најбоље говори број криминалца са Косова који је на Интерполовим потерницама. Посебан проблем за ЕУ, тврди Гаћиновић, представља чињеница да се на Косову налазе кампови у којима последњу фазу обуке пролазе терористи који се касније шаљу у европске државе, где чекају своје задатке.

– Велика је непознаница како ће Еулекс проћи на Косову, јер је евидентно да ће Албанци оштро реаговати уколико се ЕУ заиста упусти у борбу против организованог криминала на овој територији – закључио је Гаћиновић.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер