петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стразбур: Посланици Европског парламента усвојили су необавезујућу резолуцију којом је продужен рок за Брегзит уколико то Велика Британија затражи
Хроника

Стразбур: Посланици Европског парламента усвојили су необавезујућу резолуцију којом је продужен рок за Брегзит уколико то Велика Британија затражи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. септембар 2019.

Посланици Европског парламента усвојили су данас на заседању у Стразбуру необавезујућу резолуцију којом је подржано још једно продужење рока за Брегзит уколико то Велика Британија затражи. Расправа је трајала три сата, 544 посланика је гласало за, 126 било против, док је 38 остало уздржано.

Главни преговарач ЕУ за Брегзит Мишел Барније рекао је данас да „жели да ради ноћ и дан“ како би пронашао најбоље решење за Брегзит и позвао је британског премијера Бориса Џонсона и његов тим да дају конкретне предлоге.

Џонсон инсистира да Велика Британија напусти ЕУ до заказаног датума, односно до 31. октобра са или без споразума, а британској јавности је раније обећао да неће ићи у Брисел и тражити ново одлагање Брегзита, рекавши да би „радије био мртав у јарку, него то урадио“.

Међутим, ни Горњи ни Доњи дом британског парламента се не слаже са изласком без споразума, те су пре две недеље усвојили закон који то онемогућава.

Закон је потом, да би званично ступио на снагу, одобрила краљица Елизабета Друга.

Премијер Борис Џонсон је овај закон назвао “законом предаје” и рекао да је угрозио његове преговоре са ЕУ тиме што је отклонио претњу од изласка Британије из Уније без договора.

Британски премијер је у међувремену избацио и 21 посланика из своје владајуће Конзервативне партије зато што су се приликом усвајања закона придружили опозиционим странкама у Доњем дому парламента.

Потом је рекао да у Британији морају да се одрже општи избори, како би гласачи одлучили ко ће преговарати са Бриселом, али опозиционе партије су одбиле могућност расписивања избора, наводећи да не желе да дозволе Џонсону да диктира време одржавања таквог гласања.

Џонсон је од ступања на функцију премијера у јулу ове године више пута рекао да не жели превремене изборе, међутим он је тај став променио у међувремену, када је парламент прихватио нацрт закона који блокира излазак из ЕУ без споразума.

Влада британског премијера изгубила је и већину у парламенту пошто је посланик Филип Ли, који је Влади обезбеђивао један глас више, прешао у опозициону Либерално-демократску странку.

(Бета, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер