четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Студенти окупљени у оквиру инцијативе "Крени-промени" најавили протест у четвртак у 17 часова - уколико им школарине не буду смањене
Хроника

Студенти окупљени у оквиру инцијативе "Крени-промени" најавили протест у четвртак у 17 часова - уколико им школарине не буду смањене

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. септембар 2020.

Студенти окупљени у оквиру инцијативе "Крени-промени" не одустају од захтева да се школарине на факултетима смање за 30 одсто, а како би то издејствовали најављују разговоре са ректорком Универзитета у Београду Иванком Поповић, као и протесте. Састанак са ректорком договорен је за сутра, а протест је најављен у четвртак на Платоу испред Филозофског факултета у 17 часова.

“Финансирање високошколских установа у Србији делује као Пандорина кутија. Желимо да знамо који су редовни трошкови факултета”, каже за наш портал Никола Арсенић, студент Правног факултета.

Он објашњава да се до захтева да школарине буду смањене за 30 посто дошло темељном анализом и да је реч о линеарном умањењу које ће најмање оштетити и факултете и студенте.

Тврди да за време короне, а и током предстојећег хибридног модела студирања који подразумева комбинацију онлајн предавања и вежби уживо, студенти не добијају све оно што је предвиђено школаринама.

“Имате одредбу Закона о високом образовању која каже да професори за одређене предмете морају да испуне одређен фонд часова,  што се сада у великом броју случајева не деси”, објашњава Арсенић.

Он скреће пажњу на то да постоји 256.000 студената, а међу њима су и они који немају интернет.

“То је и социјални проблем”, објашњава наш саговорник.

Студенти су се данас огласили и саопштењем у којем указују на то да је петицију за ниже школарине подржало више од 13.500 потписника. Упркос томе, као и све алармантнијим економских последицама пандемије, уследио је негативан одговор Министарства на студентске захтеве за 30 одсто ниже школарине.

 “Такође одустало се од предлога самог министарства за смањење ЕСПБ бодова са 48 на 42 потребна за упис на буџет. Тиме се јасно ставља до знања студентима да министар просвете Младен Шарчевић, као и Влада Србије не желе да стану на страну студената, нити на страну правичних захтева за смањење школарина, већ на страну која говори да студентима није место у овој земљи”, констатује се у саопштењу студената.

Ректорка Иванка Поповић, раније је у изјави за наш портал констатовала да студентима треба изаћи у сусрет, али да је захтев да школарина на свим факултетима буде мања за 30 одсто нереалан.

 “Учинићемо максимално, али морамо бити реални – не можемо спасити студенте тако што ћемо уништити факултете”, упозорила је ректорка и најавила да ће сваки факултет за себе утврдити да ли и колико има услова за било какво смањење школарина.

Ректорка Поповић је данас у краткој СМС преписци само потврдила да ће се сутра састати са студентима који траже умањење школарина за 30 посто.

Упоредо са разговорима, студенти припремају и протест за четвртак 24. септембра у 17 часова на Платоу испред Филозофског факултета, где ће, како кажу, Министарству просвете доставити рок за испуњење захтева и најавити радикализацију протеста.

(Нова)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер