уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сузан Шуц: Немачка очекује да ће дијалог Србије и Косова довести до правно обавезујућег споразума који ће решити сва отворена питања
Хроника

Сузан Шуц: Немачка очекује да ће дијалог Србије и Косова довести до правно обавезујућег споразума који ће решити сва отворена питања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. септембар 2020.

 Приштина -- Преговори Београда и Приштине неће постати лакши и обе стране морају да буду спремне на болне компромисе, изјавила немачка званичница Сузан Шуц.

Директорка за Југоисточну Европу, Турску, државе ЕФТА-е, ОЕБС-а и Савета Европе у немачком Савезном министарству спољних послова је то рекла у заједничном интервјуу порталу Коссев и приштинској Кохи. Додала је да је адресирање и решавање свих отворених питања најважније за нормализацију односа Београда и Приштине.

"Јасно је да се до брзог решење не може доћи. Верујем да је суштина споразума важнија од временског оквира. Охрабрена сам напретком који су специјални представник Лајчак и две стране постигли последњих месеци. Сада ће зависити од страна да раде на садржају свеобухватног и правно обавезујућег споразума", рекла је она.

Како је додала, Немачка очекује да ће дијалог Београда и Приштине довести до свеобухватног споразума који ће решити сва отворена питања и допронети стабилности региона и европској перспективи.

"Правно обавезујући споразум значи да он ствара правне обавезе за обе стране, уместо да буде ограничен на политичке изјаве о намерама. За мене то значи да обе стране буду одговорне за оно за шта су се договориле. Мораће да се створи нови ниво поверења. Што се тиче узајамног признавања, није замисливо то да се две државе чланице ЕУ узајамно не признају", рекла је Шуц.

Према њеним речима у процесу дијалога постоји блиска координација и сарадња између ЕУ и САД, али истиче да за Немачку и ЕУ све око чега се странке договоре мора бити у потпуности у складу са обавезама које су две стране преузеле ради усклађивања законодавства са законодавством ЕУ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер