субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Швајцарци подржали предлог о депортацији осуђених странаца
Хроника

Швајцарци подржали предлог о депортацији осуђених странаца

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. новембар 2010.

Већина Швајцараца подржала је данас на референдуму предлог о депортацији странаца осуђених за теже злочине, док је на одвојеном референдуму одбацила додатно опорезивање богатих грађана, показали су прелиминарни подаци које је објавила национална телевизија.

За предлог о аутоматској депортацији странаца који су осуђени за убиство, силовање, трговину људима или кријумчарење наркотика, гласало је 53 одсто бирача, пренела је агенција Ројтерс, оцењујући да је то последњи знак све већег непријатељства према имигрантима у тој земљи.

Агенција АП преноси да је за предлог гласало 52,9 одсто Швајцараца, а против је било 47,1 одсто грађана.

Референдум је сазван на иницијативу десничарске Швајцарске народне партије (СВП), која је предложила да боравишна дозвола буде аутоматски укинута странцима који почине тежа кривична дела.

Та странка је недавно, такође, покренула иницијативу за забрану градње минарета у Швајцарској, што је на референдуму и прихваћено.

На одвојеном референдуму, Швајцарци су данас одбацили предлог о увођењу минималног кантонског пореза за веома богате грађане.

Према прелилминарним подацима, 58 одсто Швајцараца је гласало против тог предлога.

Социјалдемократска партија (СП) је предложила увођење минималног пореза од 22 одсто на приход већи од 250.000 швајцарских франака, али су водећи бизнисмени упозорили да би то могло изазвати одлазак богатих и њихових компанија из земље.

Предлог о депоратцији осуђиваних странаца критикован је због могућности да би могао бити у супротности са међународним антидискриминаторским споразумима и да би могао да ограничи слободу кретања загарантованом законима Европске уније.

Швајцарска није чланица ЕУ, али је прихватила правила Уније којима грађани земаља чланица могу да бораве у некој држави без посебних дозвола.

Према званичним подацима, странци, који чине петину од 7,7 милиона становника, несразмерно су оптуживани за кривична дела.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер