Početna strana > Hronika > Švajcarska - lepše je van EU
Hronika

Švajcarska - lepše je van EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. avgust 2010.

Već mesecima vlada prava inflacija vesti i priča o ekonomskim problemima jednog broja evropskih država. Grčka je ophrvana dužničkom krizom, Irska, Španija i Portugal se rvu sa visokim dugovanjima i rastom nezaposlenosti, a evro dostiže rekordno nisku vrednost u odnosu na druge vodeće svetske valute.

Ali, sve to se zbiva pod krovom Evropske unije.

BBC-ijeva dopisnica Imodžen Foulks javlja se iz jedne zemlje izvan Unije koja je, sve na to ukazuje, imuna na nedaće i muke s kojima moraju da se nose njeni susedi.

Hvala, ali ne hvala evru

Dan državnosti Švajcarske se svakog avgusta, širom zemlje, obeležava raskošnim vatrometom.

I dok dobar deo Evrope zateže kaiš do iznemoglosti, sprovodeći rigorozne mere štednje, Švajcarci, i to ne samo vatrometom, pokazuju da im baš ništa ne fali.

"Imamo visoke plate i primanja. U Švajcarskoj su kamatne stope, uključujući i one za stambene kredite, u poređenju sa evropskim, veoma niske. Porez na dodatu vrednost u Švajcarskoj iznosi 7,6 odsto dok je u Evropskoj uniji najniži PDV 15 odsto".

Štefan Majerhans, šef švajcarskog Biroa za kontrolu cena, nabraja razloge zbog kojih je tako dobro biti Švajcarac. Izgleda da se dobro isplatilo biti izvan Evropske unije, držati se jakog švajcarskog franka i evru reći - hvala, ali ne hvala...

"Troškovi života oličeni u indeksu potrošačkih cena, koji obuhvata poveću potrošačku korpu sa brojnim proizvodima, smanjeni su prošle godine za pola procenta. A to opet znači da je život u Švajcarskoj sada jeftiniji", kaže Majerhans.

Evrobonusi

Sredina je prepodneva usred nedelje u glavnom gradu Švajcarske Bernu. Prodavnice i kafići su puni. U toku su rasprodaje - evrobonusi, kako ih nazivaju prodavci.

Pojeftinili su gotovo svi proizvodi - od automobila do aparata za domaćinstvo, od namirnica do letnjih turističkih aranžmana.

Kristijan Gugisberg mami mušterije evrobonusima:

"Nudimo lubenice, kajsije, breskve i nektarine. Kupujemo ih u Italiji i Španiji u kojima je evro oslabio u odnosu na švajcarski franak. I mi tu razliku u ceni koja nam ide u korist, prenosimo na naše kupce".

Isti je slučaj i u turističkoj agenciji preko puta, gde su, kaže, Iris Jeger, najtraženiji evro paket aranžmani:

"Na primer, cena sedmodnevnog aranžmana na Sardiniji smanjena je za 750 franaka po osobi, što je zasta neverovatan popust za hotel sa četiri zvezdice na samoj plaži u najlepšem delu osrtva. Ove godine nemamo nezadovoljnih mušterija".

A kako bi i bili nezadovoljni, kad im u džepovima zveče švajcarski franci:

"Zahvaljujući padu vrednosti evra, proveli smo divan odmor u Francuskoj i Nemačkoj. Fantastično, za male pare".

"Dugo sam verovala da smo pogrešili što nismo ušli u Evropsku uniju, ali kad vidim s kakvim se problemima suočavaju Grčka i još neke zemlje, možda nam je ipak ovako bolje".

"Lično, volela bih da zadržimo franak, a Evropska unija mi ne treba".

Usamljeni, ali nezavisni

Kada su se Švajcarci prvi put izjašnjavali o članstvu u EU, zemlja je bila podeljena - samo je 50,3 odsto glasalo protiv Brisela, dok je 49,7 bilo za pristupanje elitnom evropskom klubu.

Danas, kaže profesor političkih nauka Diter Frajburhaus, ima mnogo više protivnika EU.

"Tek 30 odsto Švajcaraca bi se priključilo EU. Ranije je njihov broj bio mnogo veći, kretao se oko 50 odsto. To je lako razumljivo - između Brisela i Švajcarske postoji kulturni jaz. Švajcarci vole male stvari, Brisel bi sve da uveća. Švajcarci se ne osećaju usamljeno izvan EU, naprotiv, oni vole da budu usamljeni. To je jako duga tradicija, koju je teško promeniti", kaže Frajburhaus.

Iako nije član EU, Švajcarska je prihvatila mnoge evropske zakone, doduše samo one koji joj odgovaraju tamo gde je harmonizacija bila nužna.

Sadašnje blagostanje samo učvršćuje opredeljenje Švajcaraca da ostanu izvan EU i da, koliko je to moguće, zadrže ekonomsku nezavisnost, javlja BBC-jev dopisnik iz Švajcarske Imodžen Foulks.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner