четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Швајцарски парламент: Потребна независна комисија за Косово
Хроника

Швајцарски парламент: Потребна независна комисија за Косово

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. фебруар 2011.

Швајцарска ће затражити од Савета безбедности УН формирање комисије за истрагу о трговини органима и организованом криминалу на Косову, која би требало да буде прелазни механизам до оснивања специјалног суда за трговину органима по либанском моделу.

Секретар Спољнополитичког комитета доњег дома швајцарског парламента Флоран Мануел Трипе је рекао за београдске медије да је овај комитет дао иницијативу за формирање комисије, а на међународној заједници је да одлучи ко ће је чинити.

"За нас је важно да то буде независно тело. Овај политички сигнал упутили смо на основу Резолуције 1782 о трговини људским органима на Косову, коју је Парламентарна скупштина Савета Европе усвојила на основу извештаја Дика Мартија", навео је он.

Наводећи да је та резолуција усвојена великом већином гласова и прилично је добро прихваћена у Европи, Трипе сматра да би иницијатива о формирању независне комисије могла да има позитиван исход.

Он је додао да је једна од могућих опција да се формира међународни суд, по угледу на онај који се бави убиством либанског премијера Рафика Харирија.

Међутим, пут до тог суда "није баш тако кратак" и може да траје три месеца, пошто се иницијатива шаље швајцарској влади, која би одлуку требало да проследи пленуму Националног савета, затим доњем дому парламента, који ту одлуку шаље спољнополитичком одбору Сената који доноси одлуку.

Члан правног комитета Савета Европе из Србије Жељко Ивањи наводи да се идеји и формирању комисије и специјалног суда по угледу на Либан увелико размишља и да осим Швајцарске може да изађе још неко као предлагач.

Идеја је, каже он, да се у Савету безбедности формира међународна комисија за истрагу о трговини органима и организованом криминалу на Косову и у Албанији током 1999. године.

"У њој би учествовали Еулекс, као незаобилазна мисија на терену, и локална тужилаштва, српско, албанско и косовско, као и независни вештаци, истражитељи и тужиоци међународног ауторитета. Након њене истраге требало би да буде основан међународни суд који би процесуирао осумњичене. Тај суд формирао би Савет безбедности. Или, тај суд може да замени комисију", објашњава Ивањи.

Опција да ова истрага буде додијељена Хашком трибуналу одбацује се како због уништавања доказа прикупљених током 2005. године, тако и због окончања мандата ороченог на 2012. годину.

Суд за Либан, чије је седиште у Хагу, најновији је међународни кривични Специјални суд основан 2009. године одлуком Савета безбедности УН. Суд се бави истрагом атентата либанског премијера Рафика Харирија, убијеног у бомбашком нападу фебруару 2005. године.

За разлику од других судова, овај суд бави се истрагом само једног злочина, а примењује либански кривични законик.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер