петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светозар Маровић: Црној Гори најискреније стало до пријатељства са Србијом
Хроника

Светозар Маровић: Црној Гори најискреније стало до пријатељства са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. децембар 2009.

- Црна Гора неће успостављати дипломатске односе с Косовом док је расправа пред Међународним судом правде у току, односно док тај суд не донесе одлуку. То је моје лично мишљење, мада не и званичан став Подгорице. Али, не видим разлоге за било какво пожуривање. Независне државе су самосталне да уреде своје односе када то желе и када то одговара њиховим интересима. Но, овдје се ради, ипак, о једном међународно специфичном процесу изјашњавања - истиче у интервјуу за Данас Светозар Маровић, потпредседник Владе Црне Горе и други човек владајуће Демократске партије социјалиста.

Амбасадор Србије у Подгорици Зоран Лутовац затражио је да се ваша влада уздржи од успостављања дипломатских односа с Косовом до завршетка процеса пред судом у Хагу. Како ћете одговорити на тај захтев?

- Не знам колико ће трајати процес, односно колико ће се чекати на одлуку суда. Влада Црне Горе ће најозбиљније узети у обзир све околности у разматрање прије евентуалног одлучивања о успостављању дипломатских односа с Приштином. У то сам сигуран. Као што сам већ рекао, не видим препреке за то, нити разлоге за журбу.

Кажете да је реални интерес Црне Горе да има најбоље односе са Србијом, а они су према неким проценама на најнижем нивоу од укидања СЦГ?

- Црна Гора и Србија су најближе једна другој. Зато су и остале најдуже једна с другом. Ту блискост неће угрозити различита искушења кроз која пролазимо. Црна Гора и Србија су и данас на путу изградње нових односа, на путу европске будућности наших региона. Црна Гора и Србија треба да разумију и помогну једна другој, када могу и када је реално, и да не гледају у прошлост више него у будућност.

Црна Гора је ипак само пар дана пред одлучивање у Генералној скупштини УН признала Косово као независну државу.

- Црна Гора није учинила Косово независним. Није ни могла. То је одлука коју су донијели други, грађани Косова и велике силе. Црна Гора је прихватила реалне околности имајући у виду да било каква наша одлука не може промијенити реалност, али може штетити интересима Црне Горе. Ми нијесмо могли помоћи Србији, али смо могли одмоћи Црној Гори. Зато смо урадили оно што смо морали, да штитимо европске циљеве и перспективу Црне Горе. Разумијели смо осјетљивост Србије, али рачунамо да и Србија разумије нас. Црна Гора је предлагала и доносила и раније неке одлуке које су у Србији мање разумијевали. Сјетите се да је Црна Гора прије референдума о независности предлагала савез независних држава Србије и Црне Горе, коју у Београду није нико озбиљно разматрао. Свакако желим да поновим, нама је најискреније стало до најбољих односа са Србијом, али ипак свако треба да мисли својом главом.

Може ли се десити да црногорски амбасадор у Београду Игор Јововић постане непожељан, као некада Анка Војводић?

- Не вјерујем да се то може десити, из више разлога. Неке сте, вјерујем, већ препознали у мојим одговорима.

Уколико Међународни суд донесе одлуку у корист Србије, да ли ћете преиспитати одлуку о признању независности Косова?

- Црна Гора ће с поштовањем размотрити сваку одлуку Међународног суда правде.

Шта је спорно у захтеву Србије да отвори три конзулата у Црној Гори?

- Мислим да су министарства иностраних послова Србије и Црне Горе нашла рјешење за то питање. Важно је увијек знати шта чему служи и како помоћи да грађанима у Црној Гори и Србији конзулати служе, а нама због чега се и отварају.

Колико су тачне тврдње опозиције да се изборним законима отвара пут да Срби постану мањина у Црној Гори?

- Нико из власти Црне Горе у изради изборног законодавства није тражио да Срби као мањински народ користе механизме афирмативне акције у избору својих политичких представника. Колико знам, то су само тражила нека удружења Срба у Црној Гори.

Ваша влада је предала Бриселу Упитник са одговорима, као пут ка добијању статуса земље кандидата за ЕУ. Када очекујете отварање европских врата за Црну Гору?

- Наш циљ је да афирмишемо стандарде, норме, вриједности слободног и демократског друштва. То се данас, заједно с материјалном и социјалном сигурношћу грађана, баштини као европски начин живота. И то је наш циљ. Суштина је да напредак ка том циљу грађани Црна Горе осјећају као свој напредак, као нешто боље у њиховим животима. Но, историја се не може убрзавати, као ни вријеме. Када ми испунимо обавезе према себи, и када Европа буде спремна да прихвати реалност да нема уједињене Европе без Западног Балкана, тада ће и Црна Гора постати члан ЕУ.

Последњих месеци приче о „дуванској мафији“ у вашој земљи постају поново актуелне. Да ли је то стицај околности или је прича темпирана пред предају Упитника?

- Не знам све што знају други, али знам нешто што други такође знају. Истину нико не може сакрити. Кратке су ноге у лажи. И без обзира ко је шта хтио, и колико је добра желио Црној Гори, она је у овом периоду постигла изванредан на евроатлантском путу интеграција, од либерализације виза, Акционог плана до одговора на Упитник.

Какве су шансе Србије на том европском путу?

- Србији припада будућност у ЕУ. Њена улога и важност у нашем региону чини све нас искрено заинтересоване за њен европски успијех. Најискреније желим јој пуно успијеха на том путу.

Министри иностраних послова Северноатлантског савеза донели су у Бриселу одлуку о пријему Црне Горе у Акциони план за чланство у НАТО. Шта тиме добијате?

- Ми смо вјековима били регион ратова и сукоба, религија, нација, идеологија. Безбедност региона гарантује економску перспективу свим земљама. Мислим да НАТО у томе може да помогне.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер