петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Тајмс": Србија да ухапси Младића, одустане од РС и интегрише Србе у независно Косово
Хроника

"Тајмс": Србија да ухапси Младића, одустане од РС и интегрише Србе у независно Косово

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. октобар 2010.

Тајмс пише о неуспелој потрази за Ратком Младићем и томе шта све Србија мора да уради да би се придружила Европској унији.

Тајмс пише да су главни кривци за то што је најтраженији осумњичени ратни злочинац у Европи, Ратко Младић, још увек на слободи, некадашњи шеф БИА-е, Раде Булатовић, и бивши премијер Војислав Коштуница.

Владимир Вукчевић: "Булатовић и Коштуница штитили Младића"

То је листу, као шеф потраге за Младићем, рекао Специјални тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић.

Он тврди да је Булатовић директно крив што Младић није ухваћен у Новом Саду 2006. године тако што га је хапшењем једног од његових јатака упозорио да је његова мрежа заштитника разбијена и да је време да бежи.

"Из тога сам закључио да су влада и БИА знали где се Младић налази. У то време је Главни тужилац Хашког суда, Карла Дел Понте, говорила да у Београду не постоји политичка воља за хапшењем Младића. Не знам на кога је мислила ако не на бившег премијера Коштуницу".

Вукчевић даље каже да је Младић годинама био предмет праве игре мачке и миша између проевропске и националистичке струје унутар српске владе.

"Такве политичке препреке су коначно уклоњене и Младић би могао да буде ухапшен ове зиме", рекао је Вукчевић.

Тајмс подсећа да је хапшење Ратка Младића већ дуже од десет година главни услов за приближавање Србије Европској унији и тим поводом објављује коментар под насловом "Србија мора да прогута понос ради оштег добра".

"Шта је Србија спремна да жртвује да би се придружила Европској Унији, постало је једно од најважнијих питања у Европи" пише лист који сматра да би са њеном "недовршеном револуцијом, унутрашњим свађама и неспремношћу да се суочи са прошлошћу", Србија могла да постане "трајни извор нестабилности на Балкану и заувек остане на маргинама Европе".>

Уступци Србије: Хапшење Младића, напуштање Р.Српске и интегрисање Срба у независно Косово

Тајмс затим наводи "уступке" које Србија треба на направи да би избегла такву судбину.

То су да ухапси Ратка Младића, одустане од идеје "независне" Републике Српске и коначно, увери Србе на северу Косова да активније учествују у обликовању независног Косова.

Тајмс пише да Србија јесте направила неке помаке тиме што је заузела попустљивији став по питању Косова и што је изручила Радована Караџића и друге оптужене ратне злочинце.

Истовремено, међутим, Београд не одустаје од питања зашто босански Срби немају исто право на независну државу као и косовски Албанци.

Тајмс каже да на то питање нема јасног одговора осим да је цена пораза у бруталном рату, који су сами повели, то да босански Срби треба да прихвате босанску државу и посвете се њеном просперитету и стабилности.

"У Србији данас живе високо образовани млади људи који често налазе запослење у Европи. Према томе, поента није да Београд треба да падне на колена на сваки миг Брисела, већ да мало смањи национални понос и одустане од неких историјских митова, у интересу сопствених грађана" завршава Тајмс.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер