субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић: ЕУ није држава и зато нема јединствен приступ
Хроника

Тања Мишчевић: ЕУ није држава и зато нема јединствен приступ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. децембар 2009.

БЕОГРАД – Европска унија није држава са јединственим интересом већ комбинација 27 националних интереса и то је главни разлог што не може да заузме моћнију позицију на светској сцени, изјавила је професорка Факултета политичких наука у Београду Тања Мишчевић.

„Деловање влада појединачних земаља је главни разлог што ЕУ није утицајнији глобални играч у светској арени. Други разлог је начин на који ЕУ реагује на међународне кризе – од случаја до случаја”, рекла је Мишчевићева на панел дискусији „Европска унија као глобални актер у мултиполарном свету”.

Она је истакла да та организација нема јединствен приступ нити јединствену стратегију којом би могла да одговори на изазове унутар и изван ЕУ. Зато чланице ЕУ не знају како ће се завршити европске интеграције и то није само ствар спољне и безбедносне политике већ и питање да ли ће Европа бити држава као САД или резултат појединачних процеса интеграције, рекла је Мишчевићева.

Она је подсетила да је процес усвајања Лисабонског споразума био компликован и трајао дуго, као и да тај документ у својим главним тачкама не садржи одговоре како ће изгледати ЕУ 2020. нити конкретне стратегије по питању даљег проширења.

ЕУ ће, према њеним речима, остати лидер на светској сцени када је у питању трговина, и даље ће бити јак економски и политички центар.

Мишчевићева је нагласила да недавно увођење нових функција – председника ЕУ и тзв. европског министра спољних послова не дефинише јасно њихова задужења, односно како ће обављати свој посао.

„То значи да ће делегација Европске комисије у Србији бити у ствари делегација ЕУ, јер је то сада спојено, али није познато какав ће бити однос високог представника за спољну политику са делегацијом ЕУ у Београду”, рекла је она.

Мишчевићева је додала да ће се тек у првој половини 2010. видети како ће функционисати нова прерасподела функција у ЕУ.

Дискусију је, у ресторану „Кристал”, организовао Центар за цивилно-војне односе, поводом завршетка програма прве генерације полазника „Школе за европску безбедност”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер