Хроника

Тед Карпентер: Српска резолуција иритира САД и ЕУ

Штампа
понедељак, 23. август 2010.

Предлог резолуције Србије о Косову упућен Генералној скупштини Уједињених нација иритира САД и водеће земље Европске уније, оценио је потпредседник вашингтонског Кејто института Тед Карпентер, напомињући да америчке дипломате „раде прековремено” у покушају да осујете ту резолуцију.

Предлог српске резолуције САД виде као акт који није пријатељски и није од помоћи, објаснио је Карпентер и предочио да је, после њеног подношења, однос Вашингтона и Београда постао у извесној мери опрезан и напет. Карпентер је рекао да сматра да би у односима САД и Србије могло да дође до захлађења, уколико Београд остане на садашњем курсу по питању Косова. Он је упозорио и на могућност да процес европских интеграција Србије буде одложен, уз кашњење од неколико година, што би имало негативне последице за Владу Србије и српски народ.

У таквој ситуацији Србија се неће суочити са претњом војним акцијама, прецизирао је Карпентер, али су САД довољно утицајне да „учине живот врло тешким” било којој земљи која се супротстави америчкој политици.

Карпентер је објаснио да лидери у Вашингтону сматрају да косовска независност решава „гнојне проблеме” на Балкану, па се било која мера која овај проблем одржава у животу сматра подривањем америчке политике.

Свестан да се у Србији америчка политика, по питању бивше Југославије, сматра погрешном још од почетка деведесетих година, Карпентер је приметио да креатори политике у Вашингтону и даље не разумеју шта би требало да ураде и да су акције Америке често врло контрапродуктивне. Карпентер, међутим, мисли да ће Србија, нажалост, на крају морати да прихвати реалност независног Косова и прецизира да ће САД препустити ЕУ решавање преосталих проблема у бившој Југославији.

Надам се да ће ЕУ размислити о бројним мерама, додао је Карпентер, које укључују и „прилагођавања граница”, како у погледу Косова, тако и остатка Србије. Мислим да је то императив за мир између Београда и Приштине, оценио је Карпентер, напомињући да то „прилагођавање граница” подразумева и Босну и Херцеговину. Карпентер мисли да би Србе могло да задовољи када би Србија губитак Косова надоместила обједињавањем са Републиком Српском. То не би било идеално решење, нико не би у потпуности био срећан, нагласио је Карпентер, али је то много боље од тренутне политике САД и ЕУ, по којој сви на простору бивше Југославије имају право на сецесију, осим Срба. Они не могу да се отцепе од било ког ентитета, „ма колико он био вештачки и нефункционалан, што је свакако случај са БиХ”, рекао је Карпентер. Он верује да је овакав сценарио могућ, али не у наредним годинама, већ деценијама.

Карпентер је, као бесмислене, одбацио тврдње да „Косово није преседан” и упозорио да сваки сецесионистички покрет у свету може искористити америчку и европску политику на простору бивше Југославије, као и одлуку Међународног суда правде, да верификује и легализује своје циљеве.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]